A munkabaleset bejelentése, kivizsgálása, nyilvántartása

A munkabaleset jelentése:

A sérült, illetőleg a balesetet észlelő személy köteles a balesetet a munkát közvetlenül irányító személynek haladéktalanul jelenteni. A törvény nem köti a jelentési kötelezettséget semmiféle jogviszonyhoz vagy kapcsolathoz. Aki a balesetet észlelte, köteles jelenteni azt.

A jelentés fogadására a munkát irányító kötelezett.

A jogszabályok nem rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy a munkát irányító kinek, mennyi időn belül és mi módon köteles a baleseti eseményt tovább jelenteni. Ennek rendezését a munkáltatóra bízza.

A munkáltatónak valamennyi bejelentett, illetve tudomására jutott balesetről meg kell állapítania, hogy munkabaleset-e vagy sem. Ha a munkáltató a balesetet munkabalesetnek minősíti, köteles a nyilvántartási, kivizsgálási és bejelentési kötelezettségének eleget tenni.

Ha a balesetet nem minősíti munkabalesetnek, köteles arról – a jogorvoslat lehetőségének megjelölésével – a sérült személyt, ha pedig a baleset halálos kimenetelő volt, az elhalt hozzátartozóját írásban tájékoztatni.

A munkabaleset kivizsgálásának elévülési ideje három ev. Ez azt jelenti, hogy ha a baleset annak bekövetkezésétől számított három év elmúltával jut a munkáltató tudomására, nem köteles a balesetet nyilvántartásba venni, kivizsgálni és bejelenteni.

A munkabaleset nyilvántartása:

A munkabaleset nyilvántartásának módját és formáját jogszabály nem határozza meg, arról a munkáltató saját hatáskörében rendelkezik, ugyanakkor jogszabály írja elő, hogy a munkabalesettel kapcsolatban milyen adatokat kell a munkáltatónak nyilvántartani. Ezek:

-          a sérült személyes adatai;

-          a sérült munkaköre;

-          a sérülés időpontja, helyszíne, jellege;

-          az esemény leírása;

-          a sérült ellátására tett intézkedések;

-          folytatta-e munkáját a sérült;

-          a tanuk neve, lakcíme;

-        a bejegyzést tevő neve, munkaköre

A munkáltató a munkabaleset súlyosságától és a sérült munkavégző képességének változásától függetlenül köteles a fenti adatokat nyilvántartani. A munkabaleset nyilvántartásának alapja a munkabaleseti jegyzőkönyv. Tulajdonképpen ez is egyfajta nyilvántartás, mivel köteles a munkáltató az irattárban öt évig megőrizni. A munkabaleset kivizsgálása során nyert adatokat a munkáltatónak munkabaleseti jegyzőkönyvben [az 5/1993. (XII.26.) MüM rendelet mellékletében meghatározott formanyomtatvány] rögzítenie kell. A jegyzőkönyvet minden sérültről külön-külön ki kell állítani meg akkor is, ha egyidejűleg több személy sérült meg.