Gépi eszközök
Száraz:
1. Kézi seprőgép
Mechanikus meghajtású. A kefék a meghajtást a kerekekről kapják. A tartályt kézzel lehet üríteni. Kisebb udvarok, járdák, utak takarítására használható. A tányérkefe a gép elé söpri a járdaszegélytől a szemetet, melyet a tányérkefe a tartályba seper. Mivel a kefék hajtását a dolgozó erejével biztosítjuk, ezért korlátozott területen és teljesítményre használható.
2. Motoros seprőgép
Nagyobb területekre motorral hajtott seprőgépeket használunk. Az erőforrás szerint lehet akkumulátoros vagy robbanómotoros.
Kezelés módja szerint gyalogkísérős, vagy felülős. Robbanómotort már az igazán nagy teljesítményű gépeknél használnak, például utcaseprő gépeknél. A nagy teljesítményű gépek nemcsak a seprű és a lapát elvén működnek, hanem a porolás elkerülése érdekében úgynevezett seprő-szívógépek. Seprés közben a felkavart port a gép felszívja és a poros levegőt megszűrve fújja ki a szabadba. Munka közben ezt a szűrőt időnként tisztítani kell. A tisztítás történhet automatikusan vagy kézi erővel. A hatékonyabb porlekötés érdekében némely gépek vízpermetet szórnak a porba. A nagy gépeknél a tartály ürítését gépi erővel lehet elvégezni. A gép az utcáról a kisebb kavicsokat, köveket is felszívhatja és beseperheti. Ezek a kavicsok nagy erővel repülnek a tartályba, amelyek a tartály falát megrongálhatják, vagy akár ki is lyukaszthatják. A tartály védelme érdekében láncokat lógatnak bele, amelyek rugalmasan felfogják az ütközés erejét. A seprőgép keféi készülhetnek műanyag vagy acél szálból.
3. Porszívó gépek
Száraz porszívók
A leggyakrabban használt általános gép, padozatok, szőnyegek, szőnyegpadlók, polcok, falak, sarkok, nehezen hozzáférhető helyek portalanítására. Léteznek papír, textil, porzsákos és porzsák nélküli kivitelben. A papír porzsák egy vagy két rétegű. Különböző munkákhoz, különböző adaptereket tehetünk a gépre. A korszerű gépek oly annyira megszűrik a beszívott levegőt, hogy azt még a poratkáktól, spóráktól, virágportól is megtisztítva juttatja vissza a légtérbe. Így csökkenthetők az allergiás tünetek.
A szárazporszívók működése:
Egy elektromos motor meghajt egy turbinát. A turbina a motorvédő szűrőn keresztül a vákuum térhez csatlakozik. A turbina a vákuum térben más néven munkatérben vákuumot állít elő. A vákuum a légköri nyomásnál kisebb nyomást jelent. A vákuum térben elhelyezett porzsákhoz csatlakozik a gégecső és a rajta keresztül az adapter.
Ha a porszívót elindítjuk, és dolgozni kezdünk vele a külső légköri nyomás a levegővel együtt a port és szennyeződést az adapteren, hosszabbító csövön, markolaton, gégecsövön keresztül a porzsákba juttatja. A porzsák attól függetlenül, hogy papírból vagy vászonból készül, szita szerű anyag. Mint a neve is mutatja a porzsák, felfogja a port és a darabos szennyeződést. A levegő átjutva a porzsák falán a motorvédő szűrön keresztül a turbinába kerül. Mivel a turbina a motorral egybe van építve így a turbinából kijutó levegő a motoron is áthalad. A motorból kijövő levegő a hepa szűrőn keresztül a szabadba távozik. A motoron áthaladó levegő a motor hűtését szolgálja. Ebből következik, hogy a porzsák kiszakadásakor a munka levegővel együtt a szennyeződés a motorba kerülhet. Éppen ezért a gyártók a turbina elé egy motorvédő szűrőt építenek be. A gépből kilépő levegőt a hepa szűrő szűri, melynek a legapróbb részeket kell visszatartani. Például atkák, finom porok. A fentiekből az is kitűnik, hogyha a porzsák telítődött vagy kiszakadt és a motorvédő szűrő telítődött, eldugult, vagy a szívócső eldugult, vagy a végét befogjuk, akkor a motor, hűtés nélkül marad. Ha a motor, hűtés nélkül üzemel, akkor túlmelegedés miatt tönkre megy, leég. Tudnunk kell, hogy a porzsák kiszakadásakor, vagy rossz behelyezés esetén a motorvédő szűrő nem képes visszatartani a finom porokat. Ha a munkánk során a fent említett valamely ok miatt motorba por kerül, úgy azt tovább használni nem szabad. A motort szakszervizben ki kell tisztítani. Ha ez nem történik meg és tovább üzemel, akkor a porszemcsék, mint apró csiszoló por tönkre teszik a csapágyakat, szénkeféket és csúszó felületeket. Továbbá a motor belsejében felrakódott porréteg gátolja a motor hűtését, és emiatt leéghet.
A porszívógépek a takarító ipar egyik legfontosabb és nélkülözhetetlen gépei közé tartoznak. Többféle géptípust különböztetünk meg.
Száraz-
/hengerkefés porszívók
A hengerkefés porszívók speciális szőnyeg és kárpittisztításra kifejlesztett gépek. Tulajdonképpen egy általános porszívó van kiegészítve egy vagy két kefehengerrel. Ezekben a gépekben minimum két motor van, az egyik hajtja a turbinát, ami a vákumot idézi elő. A másik kisebb teljesítményű motor a hengerkeféket hajtja. Használható száraz szőnyeg porszívózásra, vagy száraz poros szőnyegtisztításra. Mivel a kefék a szőnyeg szálait a szívóhatás közben folyamatosan kefélik és felállogatják, ezért a tisztítás hatékonyabb.
Háti porszívók
A háti porszívó nem más mint, egy akkumulátorral működtetett száraz porszívó. Ezeket a gépeket szűk, nehezen hozzáférhető helyeken használjuk. Ilyenek például a lépcsők, színház, mozi széksorok közötti takarítása. A takarító a gépet úgy veszi a hátára, mint egy hátizsákot. Így a széksorok között könnyedén tud dolgozni.
Hátránya viszont:
- az akkumulátorok behatárolják a működési időt,
- a dolgozónak cipelniük kell a teljes gép súlyát,
- a súlycsökkentés érdekében a gyártók a gépet kisebb porzsákkal látták el a gépet, ezért sűrűbben kell azt cserélni
- a dolgozó a hátán lévő súllyal nehezebben tud lehajolni, például a bútorok alá nyúlni
Helyhez kötött stacioner porszívók.
Általában új szállodák, panziók vagy akár családi házak tervezésekor már gondolnak a központi porszívóra. Maga a gép a ház egy félre eső helyén, például az alagsorban, helyezkedik el. A szívócső vezetéket a falban építik ki. Porszívózáskor a takarítónak csak a gégecsövet és az adaptert kell magával vinnie, melyet a falba kiépített csatlakozókba kell helyezni. Mivel a gépet nem kell hordozni, ezért nagyobb teljesítményű motort és turbinát építenek be. Ezáltal a nagyobb szívásteljesítés miatt a takarítás sokkal hatékonyabb. A gép zaja nem zavarja a lakókat.
4. Por és vízszívó
Mivel a por és vízszívó a száraz porszívótól eltérően nemcsak por és levegő, hanem por és víz keverékét szívja magába, ezért szerkezeti felépítésében attól eltér.
A ház három részre oszlik. A motortér a motorral és a turbinatér a turbinával egymástól teljesen elzárva kaptak helyet. A vákuum tér kialakítása megegyezik a porszívóéval. A vákuum térhez csatlakozó gégecső, markolat, hosszabbító cső ugyancsak megegyezik. Viszont a munka jellegének megfelelően, vagy vízszívó adaptert vagy porszívó adaptert csatlakoztatunk hozzá. A házon található a kezelő panel, amellyel a gépet elindítani vagy leállítani tudjuk. Ezen kívül természetesen van elektromos csatlakozó kábel is. Mivel a víz, iszap felszívásához nagyobb energiára van szükség, ezért a vízszívó gépeket általában erősebbre tervezik. A teljesítménynövelést többféle módon lehet érni. Vagy egy motor hajt kettő vagy több turbinát, vagy kettő, vagy három motor hajt egy-egy turbinát. Ebből következik, hogy vannak egy, két, három motoros gépek is.
A por és vízszívó használata:
Ha a géppel szárazport kívánunk felszívatni, akkor a munka jellegének megfelelő porszívó adaptert kell csatlakoztatni, és be kell tenni a porzsákot. Vannak porzsák nélküli gépek is, de a turbina előtt ekkor is találunk egy szűrőt. Ebben az esetben a por és szennyeződés nem a porzsákon belül, hanem azon kívül a tartályban gyűlik össze.
Ha a géppel vizet kívánunk felszívni, akkor a gépből a porzsákot okvetlenül el kell távolítani. Ha vegyszeres oldatot kívánunk felszívni, a porzsák eltávolításán kívül habzásgátló vegyszert kell tenni a tartályba.
Por és vízszívók működése:
A motor hajt egy turbinát. Mivel a turbina és a motor külön térben helyezkedik el, ezért a turbina ház oldalról nyitott. Itt távozik a munkalevegő. A turbina szívó nyílása a száraz porszívótól eltérően nem közvetlenül csatlakozik a vákuum térhez. A turbina víztől való védelme érdekében egy úszóházhoz csatlakozik, amelyben egy biztonsági úszó található. Az úszónak az a feladata, hogy amikor a tartályban a vízszint felemelkedik, akkor vele együtt az úszó is emelkedik. Amikor az úszó eléri a szívó nyílás peremét, akkor az úszó elzárja a turbina szívó nyílását. Így megakadályozza, hogy a víz vagy szennyeződés kerüljön be a turbinába. Ezt a dolgozó a vízszívó hangjának változásán, valamint a szívás megszűnésével veszi észre. Ekkor a gépet le kell állítani, és ki kell üríteni. Probléma akkor adódik, amikor vegyszeres habzó vizet szívunk fel. Mivel a hab fajsúlya lényegesen kisebb, mint a víz vagy az úszó fajsúlya, ezért az úszót nem képes megemelni. Ebből látható, ha hab képződik a tartályban, akkor az úszó nem képes ellátni a feladatát. Ezért szennyezett hab kerülhet a turbinába. Ez természetesen a gép károsodását okozhatja. Ezt elkerülendő vegyszeres víz szívásakor mindig kell habzásgátlót tennünk a tartályba. Az úszó ház és a turbina között található ugyan egy motorvédő szűrő (turbina védő szűrő), de ez csak száraz por esetén hatékony. A tartályhoz csatlakozik a gégecső, markolat, egy vagy két hosszabbító cső és rajta a vízszívó adapter. A vízszívó gép elvi működése megegyezik a száraz porszívó elvi működésével. A motorral hajtott turbina vákuumot képez a vákuum térben – tartályban. Így a gégecsövön, hosszabbító csövön és adapteren keresztül a külső légköri nyomás a vizet és szennyeződést a tartályba nyomja. A levegő a továbbiakban az úszó házon, motorvédő szűrőn, turbinán keresztül a turbina ház oldalsó nyílásán távozik.
A gépek kiválasztásánál döntési szempont lehet, hogy gyártanak fém tartályos és műanyag tartályos vízszívókat is. A fémtartály előnye, hogy kisebb kavicsok, fém tárgyak felszívásakor (melyek nagy sebességgel repülnek a tartályba) a tartály nem törik, nem reped el. Hátránya viszont, hogy erősen savas tisztítószeres oldat rendszeres szívásakor a fém részek korrodálhatnak. A műanyag tartály ellenáll a savaknak, lúgoknak. Viszont a mechanikai sérülésekre érzékenyebb.
Több motoros gépek indításakor a motorokat ne egyszerre, hanem egymás után sorban egyenként indítsuk el. Ha nem így tesszük az induláshoz szükséges nagy áramfelvétel az elektromos hálózatot nagyon megterheli.
5. Polírozógép
Az egytárcsás súrológéphez hasonló felépítésű. Kezelő és indítókarjai is megegyeznek. Azonban a súrológéptől eltérően a motor ékszíjon keresztül hajtja a munkatárcsát. Az áttételtől függően háromféle gépről beszélünk. Mivel a polírozáshoz nagy fordulatra és kis felületi nyomásra van szükség, ezért a polírozó korong belsejében magasság állító kerék (gyámkerék) található. Ennek a keréknek a magasságát és ezáltal a polírozó korong felületre gyakorolt nyomását menetesen állíthatjuk. A polírozógépre stabilan van építve a pad tartó korong. Erre különböző polírozó korongokat vagy padeket tehetünk. Általában fehér paddel dolgozunk. A gépekbe kisporszívót szerelnek, amely a polírozás során keletkező finom port menetközben folyamatosan felszívja. Így elkerülhető a polírozás utáni száraz vagy nedves takarítás.
A polírozógépeket használhatjuk:
- Polimer műanyag bevonatok kikeményítésére, fényesítésére
- Márvány padozatok, bevonatok felújítására, karbantartására
Nedves
6. Egytárcsás súroló.
Az
egytárcsás súroló a takarítás alapgépe. Széles körben használható:
- Padozatok alaptisztítására
- Szóró radírozásra
- Szőnyegek samponozó kefével való tisztításához ( vízszívóval együtt)
- Szőnyegek, szőnyegpadlók bonett korongos tisztítására
- Márványpadlók csiszolására, felújítására
A gép fordulatszáma 150-220 fordulat/perc. Egy tárcsás súrolók különböző teljesítménnyel és különböző tárcsa átmérővel vannak. A gépek általában egy fordulatszámmal rendelkeznek, de gyártanak kétsebességes súrológépeket is. Mivel a motor közvetlen hajtással hajtja a tárcsát, ezért a fordulatszámváltást elektromosan oldják meg. A felületre ható súrolási nyomást a gép súlya biztosítja. Ha nagyobb nyomóerőre van szükség, akkor a gépekre külön gyártott súlyokat lehet erősíteni. Attól függően, hogy milyen munkát kívánunk végezni, a gépre különböző adaptereket csatlakoztathatunk:
- Padtartó korong különböző színű és erősségű padekkel, kőre, linóleumra, műanyagpadlóra, greslapra, stb.
- Padtartó korong és arra bonett korong, szőnyegtisztításhoz.
- Samponozó kefe, szőnyegtisztításhoz.
- Különböző erősségű műanyagkefék, kövezetek tisztításához.
- Tirex kefét (kefe szálai önmagukban csiszolóanyagot tartalmaznak) kövezetről erősebb szennyeződések eltávolítása.
- Műanyag és drótszálú, makacs, letapadt szennyeződések eltávolítása. Súrolásra nem érzékeny felületekre.
- Drót korong erős, letapadt szennyeződések eltávolítása. Például építkezések után, cement, habarcs maradványok felsúrolása.
A gépre víztartály szerelhető, melybe a munkaoldatot tesszük. A tartályból az adagoló kar segítségével tudjuk adagolni az oldatot a tárcsához, mely a szennyeződést távolítja el a felületről. A magasság állító karral kényelmes helyzetbe állíthatjuk a kezelő kart, mellyel a gépet irányítani tudjuk. A gép függőleges kezelőkar állásban nem indítható. 220 és 380 Voltos kivitelben létezik.
7. Felmosó automata
Az egytárcsás súrolót legtöbbször vízszívóval együtt tudjuk használni. A felmosó automata tulajdonképpen nem más, mint egy, egy tárcsás súroló és egy vízszívó egybeépítve. Létezik gyalogkísérős és felülős változata is.
A gép lehet:
Akkumulátorral
hajtott:
Előnye: a nagy mobilitás
Hátránya: az akkumulátor teljesítménye behatárolja a működési időt
Egyfázisú elektromos
árammal hajtott:
Előnye: Folyamatos használatot tesz lehetővé
Hátránya: A vezeték hossza és az áramvételezési lehetőség behatárolja a működési területet.
A felmosó automata felépítése:
A gép áll egy házból, mely tartalmaz
- Egy tiszta vizes tartályt
- Egy szennyvizes tartályt (némely gépeknél két funkciót egy tartállyal oldják meg, egy köztes elasztikus válaszfallal)
- Meghajtómotor, amely a munkatárcsát vagy kefét hajtja meg.
- Gép típustól függően a felülős gépeknél egy motor hajtja a kerekeket.
- Egy motor hajt egy turbinát, amely a vízszívóhoz hasonlóan a gép mögött felszívja a szennyes vizet.
- Gép típustól függően a tisztítószeres oldat vagy ejtő tartályos módszerrel, vagy egy adagoló szivattyún keresztül kerül a felületre.
- Ha akkumulátoros gépről beszélünk természetesen akkumulátorok és esetleg beépített akkumulátor töltőt is tartalmaz a gép.
- A házon található a kezelő panel, amelyről vezérelhetjük például:
· A gép elindítását és a leállítását.
· Vegyszer adagolás indítását és mennyiségének beállítását.
· Nyomon követhetjük az akkumulátorok töltöttségének állapotát.
· Vezérelhetjük a pad tartó korong vagy kefe felszedését vagy ledobását.
· Indíthatjuk, vagy leállíthatjuk a súrolást.
8. Magasnyomású mosó.
A magasnyomású mosó a hálózati kettő, négy atmoszférás nyomásból 150-180 atmoszférás nyomású vizet állít elő. A gépet vízálló felületek mosására vízálló környezetben használhatjuk. Például mezőgazdasági gépek, külső homlokzatok, járdák, utak, grafiti eltávolítására stb.
A gép alapfunkcióban vagy pont sugárral vagy lapos sugárral használható.
Előnye: nagy a tisztító hatása, mert a nyomás kis felületre koncentrálódik.
A pont sugár:
Hátránya, hogy hatása kis területre (pontra) terjed ki. Így termelékenysége kicsi.
Lapos sugár létezik 30 vagy 60 fokos szögben.
Előnye: A vízsugár hatása egy vonal mentén hat és azt mozgatva egy területet kapunk. Így sokkal termelékenyebb a pont sugárnál.
Hátránya: Mivel a nyomás nem egy pontra, hanem egy vonalra oszlik el, így a tisztító erő csökken.
Óhatatlanul adódik a kérdés, hogyan lehetne a pont sugár nagy tisztító erejét a lapos sugár teljesítményével ötvözni. Ezt a problémát oldja meg a szennymaró fej. Ebben az esetben a fej egy pont sugarat nagy sebességgel egy kör mentén forgat. A mosó pisztolyt elmozdítva a kör szintén egy területet fed le. A szennymaró egyesíti magában a pont sugár és a lapos sugár előnyeit.
A gépre különböző adapterek csatlakoztathatók:
- Szennymaró fej (erős, letapadt szennyeződések is eltávolíthatóak)
- Padozattisztító ( teraszok, járdák tisztítására)
- Habosító (segítségével a vegyszereket hab alakjában tudjuk kifújni a felületre így az kevésbé folyik le, hosszabb a behatási idő)
- Homokszóró (használatával homokszemcsék és magasnyomású víz együttes erővel tisztít. Például: rozsda eltávolítás, festék eltávolítás stb.)
- Forgó vagy fix kefék (autók, járművek, nagy felületek mosására használjuk)
- Kombinált fej (állítási lehetőséget biztosít pontsugár vagy lapos sugár között)
A keletkező szennyvizet minden esetben fel kell fogni, és el kell vezetni. Szükség szerint tisztítani, vagy elszállítatni.
Gépek fajtái:
- Hideg vizes
- Meleg vizes
- Magas nyomású gőztisztító
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a vízsugár nagyon nagy nyomással és energiával rendelkezik. Munka közben még véletlenül sem szabad a sugarat emberre vagy állatra irányítani.
9. Extrakciós szőnyeg
és kárpittisztító gép
Az extrakciós szőnyegtisztító gép a hétköznapi életben ismert és használt kárpittisztító gép ipari változata. A gépre különböző adaptereket szerelve, tisztíthatunk vele szőnyeget vagy kárpitot.
A gép részei:
- A ház, mely magába foglalja az alábbiakat:
· Tisztítószeres tartály
· Szennyvíz tartály
· Vízszívó (motoros turbina)
· Vegyszernyomó szivattyú
· Kezelő panel
- Gégecső, markolat és vegyszeradagoló kar
- Hosszabbító cső
- Adapter
Az extrakciós szőnyegtisztító gép nem más, mint a már megismert vízszívó, kiegészítve egy tisztítóvizes tartállyal és egy szivattyúval.
A szivattyú a tisztítóvizes oldatot körülbelül 4 illetve 6 atmoszféra nyomással, a fúvókákon keresztül a szőnyeg szálai közé nyomja. A kipermetezett tisztítószert a kárpit szívófejen keresztül a már jól ismert módon a vízszívó szívja vissza. A tisztítószer szivattyútól a kárpitfejen lévő fúvókához a gégecsőhöz kötözött kis műanyag csövön keresztül jut el az oldat. Adagolását a fogantyún elhelyezett adagolószeleppel szabályozzuk. A gép szerkezeti felépítése olyannyira megegyezik a vízszívóval, hogy eredetileg vízszívónak gyártott gépeket is tisztítószeres tartállyal és szivattyúval kiegészítve extrakciós gépként használnak. A munka megkezdése előtt tisztítószeres tartályba tisztítószeres oldatot öntünk. Természetesen a szennyvizes tartályba a vízszívóhoz hasonlóan habzásgátló vegyszert adagolunk.
10. Gőztisztító.
Egy és kéttartályos kivitelben léteznek. Egy univerzális ipari gőztisztítógép 2 tartályos-rendszere lehetővé teszi, hogy munka közben folyamatosan utántölthető legyen a gép kazánja.