A takarítás fő típusai

Munka közbeni takarítás

A folyamatos takarítás minden területen kötelező. Nagyon gyakoriak a kisebb mértékű szennyeződések, mellyel nem szabad megvárni sem a másik műszakot, azonnali intézkedést igényelnek. (pl. esős, havas idő után a vendégtérben, padozatra jutott olaj, zsír a konyhán )

A tisztaságról való gondoskodás minden vendéglátó ipari munkatársnak kötelessége. Munka közben a takarítást fokozott gondossággal kell végezni. Alapszabály, az adott munka területen  minden munkatárs, egy-egy munkafázis befejezése után azonnal rendet, tisztaságot kell, tegyen. A folyamatos takarítással sokkal könnyebb az állandó tisztaságot biztosítani, mint egy elhanyagolt rendetlen, piszkos munkaterületet rendbe tenni.

A padozat felmosásánál ügyelni kell arra, hogy a főzéshez használt edények, az élelmiszerek ne legyenek a padozat közelében, ahol szennyeződésnek lehetnek kitéve.

Takarításhoz csak ivóvíz minőségű vizet szabad használni. A padozat takarítását a darabos szennyeződések összegyűjtésével kezdjük, ezeket a hulladékgyűjtőbe ürítjük.

Ezt követően meleg vízzel, a megfelelő tisztítószer hozzá adásával mossuk fel a padozatot.

 

Napi takarítás, műszak utáni takarítás, fertőtlenítés

A napi munka befejeztével az üzlet illetve a vendéglátó vállalkozás összes helyiségét, beleértve a értékesítő tereket, a közlekedőket és az eszközöket, a mosható felületet, a berendezéseket, takarítani kell.

Természetesen először gondosan el kell rakni az alapanyagokat, az élelmiszereket, az edényeket és minden eszközt a helyére.

A berendezésekről, gépekről a darabos szennyeződéseket el kell távolítani, majd forró, zsíroldószeres vízzel le kell mosni. Ezután tiszta vízzel öblítünk, majd fertőtlenítőszeres vízzel lemossuk a felületeket. Kombinált szerek alkalmazhatóak, ezek olyan készítmények, amely zsíroldót és fertőtlenítő komponenst is tartalmaznak.

Ezután a csempék és a padozat takarítása is hasonló módon történik.

A lefolyókat és a csatornaszemeket is naponta kell takarítani! A bűzelzárók visszahelyezéséről ne feledkezzünk el és klórmésszel is szórjuk be.

A szemét és hulladéktartályok kiürítése is kötelező, majd forró, zsíroldószeres vízzel kell kimosni és ezeket is fertőtleníteni kell!

A szeletelő, a daráló és egyéb gépek tisztításának menete:

A darabos szennyeződéseket gyűjtsük össze, ürítsük a hulladékgyűjtőbe, zsíroldószeres vízzel mossuk le, öblítsük le, fertőtlenítsük, az esetleges szermaradványok eltávolítása meleg vizes mosással. Kombinált tisztítószer alkalmazása itt is megengedett.

 

Heti takarítás, fertőtlenítés

Megegyezik a napi takarítással, a könnyen elmozdítható berendezési tárgyak alatt, illetve mögött is szükséges elvégezni a szükséges takarítási műveleteket, a mosható falfelületek takarítása sem maradhat el.

A hűtőszekrények tisztítását, fertőtlenítését hetente egyszer kötelező, de szükség szerint, akár naponta is elvégezhetjük.

A napi feladatokon túl hetente le kell takarítani és fertőtleníteni a lámpatesteket, a vezetékek csöveit, a polcokat, az elszívókat.

 

Havi, negyedévente végzendő takarítás, fertőtlenítés

A fagyasztókat szükség szerint vagy általában negyedévente le kell olvasztani, ki kell mosni, ki kell fertőtleníteni, majd ivóvizes lemosás szükséges.

Minden mozgatható berendezést negyedévente el kell húzni a helyéről és ott is ki kell takarítani. A tisztítást a mennyezettel kezdjük és fokozatosan haladunk lefelé. A pókhálókat is szükség szerint a napi, a heti takarításnál is el kell távolítani, de ilyenkor különösen figyeljünk minden eldugott szegletre. Az ablakokat is negyedévente kell tisztítani, ha azokon rovarháló van, azt le kell szedni és azokat is megtakarítani.

 

Éves takarítás

Az éves takarításnál a helyiségeket ki kel pakolni, minden felületet alaposan át kell takarítani. Ekkor szoktuk elvégezni a szükséges mértékű tisztasági festést és a szükséges nagyobb karbantartási munkákat, valamint rovar- és rágcsálóirtást. Bár ezt negyedévente is el kell végeztetni.

A Takarítási naplóban írásban rögzítjük  a takarítást-fertőtlenítést, amely minden részlegen megtalálható. A takarítást elvégző aláírásával igazolja a napi, heti vagy havi nagytakarítás tényét.

Leolvasztáskor, de legalább hetente egyszer, valamint esetleges látható szennyeződésük alkalmával el kell végezni a hűtőberendezések belső terének takarítását.

Szállítójárművekre különös gondot kell fordítani, azok rakterét naponta a munka befejeztével, ill. látható szennyeződések alkalmával a telephelyre való visszaérkezéskor azonnal, még a következő berakodás előtt ki kell takarítani az általános szabályok szerint. A nyári időszakban a szállítójárműveket heti egyszer, télen havi egy alkalommal kell lemosni és fertőtleníteni.

Ha egy járművet vegyesen használnak, minden feladat váltáskor a takarítást és fertőtlenítést el kell végezni.

 

A helyiségek takarítása

Napjainkban a legtöbb vendéglátó vállalkozásnál nincs külön személyzet a napi takarítási és fertőtlenítési teendők végzésére, ezért az arra megbízott munkatársnak kell azt elvégeznie. Ezt nem abban a munkaruhában kell végezni, amiben előkészítünk, vagy sütünk-főzünk, vagy értékesítünk, ehhez a feladat végzéshez át kell öltözni.

A termelő részlegeken, a konyhán, a cukrászüzemben, a hidegkonyhán és a nagyobb, jól megközelíthető területek takarítását-tisztítását-fertőtlenítését a közvetlenül ott dolgozó munkatársak végzik.

A takarító eszközök tárolása külön helyiségben történik, innen használják a dolgozók.

A vendégtérben és a termelő részlegen külön takarító eszközök biztosítása szükséges.

 

A szociális helyiségek takarítása

Szociális helyiségek közé tartozik a személyzeti öltöző, a személyzeti étkező, az irodák a mosdó, a WC. Ezeket a helyiségeket minden nap illetve szükség szerint, akár napközben is ki kell takarítani a tanult munkafázisok betartásával.

A szociális helyiségek takarítása szintén külön eszközökkel történik, ezért ezeket meg kell jelölni, mert ezeket más helyiségek takarításához nem szabad használni.

A szociális helyiségekben legalább negyedévente nagytakarítást kell végezni.

A betanított szálláshelyi vendéglátónak a termelő részleg valamennyi területén, a konyhához tartozó kiszolgáló helyiségekben, az értékesítő térben is segítenie kell, illetve el kell tudni önállóan is végeznie a takarítást.

Takarítani kell a raktárakban is, úgy mint- az italraktár, a takarítószer, tisztítószer raktárban, a száraz áruraktárban, göngyöleg raktárban, a fogyóeszköz raktárban, a zöldséges raktárban, a kézi raktárban, de a hulladék tárolóban is.

A szemét tárolóban a műanyag edényeket zsíroldó-fertőtlenítő szeres forró vízzel a napi ürítések után ki kell takarítani. Ezekbe műanyag szemetes zsákokat kell elhelyezni, amelyeket a napi ürítés alkalmával, vagy szükség szerint, és a mosás után újra kell cserélni!

A takarításhoz használt eszközök: seprű, lapát, partfis, súrolókefe, felmosó vödör, mop, slag, gőztisztító berendezés, mosogató szivacsok, slag, fémsúroló, gyökérkefe.

Takarítás után a használt eszközöket fertőtleníteni kell, és csak ezután szabad a tisztító szer raktárban elhelyezni!

A felületek textíliával történő törlése nem engedélyezett.

 

Munkánk során az épített környezetben különböző anyagokkal és különböző felületekkel találkozhatunk.

A takarítónak elengedhetetlenül fontos, hogy megismerje azokat az anyagokat, amelyekkel munkája során találkozik.

A takarító találkozik kültéri és beltéri felületekkel is.

Beltérben, nemcsak az épülethez tartozó falak, lépcsők, padozatok találhatók, hanem különböző berendezési tárgyak, eszközök is.