Balesetek, sérülések lehetséges okai és megelőzésük a vendéglátásban

A munkahelyi rendre vonatkozó követelmények:

-          az üzemben, üzletben úgy kell megszervezni a munkafolyamatokat, hogy az anyagmozgatás és a közlekedés egyirányú legyen. Ezekkel a felesleges és veszélyes kereszteződések elkerülhetők (bal oldali közlekedés)

-          a közlekedési utakat a munkahelyen mindig szabadon és tisztán kell tartani. Ennek érdekében a szemetet, hulladékot, a padlót csúszóssá tevő, elcsepegtetett vagy elfolyt anyagot a leggondosabban és azonnal el kell távolítani, illetve fel kell törölni. Számos baleset /esés, zúzódás, törés/ keletkezett már abból, hogy a padlózat síkossá vált.

-          a munkahelyen játékkal, beszélgetéssel vagy más módon ne vonjuk el társaink figyelmét a munkáról, mert fegyelmezetlenségünk súlyos balesetet okozhat.

A munkaeszközökkel kapcsolatos követelmények:

-          munkaeszközeinket állandóan azonos helyen kell tartani. Munkakezdéskor innen kell elővenni, ide kell azokat visszarakni a munka befejeztével. A szanaszét heverő eszközök,az éllel felfelé fordított kések sérüléseket okozhatnak, és munkánk végzését is lelassítják.

-          Az üvegeszközök közül a csorba poharak, a megrepedt és könnyen szétváló palackok okozhatnak leginkább sérülést.

-          Mosogatás közben is sok baleset fordulhat elő. Sérült, csorba edényeket ne adjunk be a mosogatóba és ne tegyük bele a mosogatóvízbe. A szálkás felületű fatárgyakat selejtezzük ki. Törölgetésnél a kések tompa oldala forduljon az ujjak, illetve a tányér felé. Törött edény darabjait, szilánkjait egy erre a célra szolgáló gyűjtőedényben kell tárolni (ez a selejtezést, leltározást is megkönnyíti a későbbiek során). Nem szabad a szilánkokat törlőruhával eltávolítani. Ilyenkor használjunk inkább seprűt, kefét.

-          Főzőedényeket csak akkor szabad használnunk, ha fogójuk, fülük hibátlan. Hiányos vagy sérült fülű edények megfogása, emelése, mozgatása nem biztonságos. Az ilyen hibás edények okozzák a vendéglátásban a legtöbb forrázásos balesetet.

-          Ha forró folyadékkal telt edényt viszünk, emeljük le a fedőjét, hogy mozgás közben figyelemmel tudjuk kísérni, nem ömlik-e ki a folyadék.

-          A gépek, berendezések kezelésével kapcsolatos követelmények

-          Általános szabály, hogy mindenfajta géphez, berendezéshez csak a nyúlhat hozzá, akit annak szakszerű kezelésére megtanítottak. Komoly kárt és veszélyes balesetet idézhetünk azzal, ha számunkra ismeretlen szerkezetet próbálunk be- vagy kikapcsolni, szabályozni.

-          Minden olyan forgó, vagy mozgó alkatrészt, amellyel akaratlanul érintkezésbe juthatunk, védőráccsal kell burkolni, illetve biztonságosan el kell keríteni. Mozgó vagy forgó gépekkel végzett munka közben a hajunkat gondosan le kell kötni.

-          Munkaruhánknak a testhez kell simulnia. Gyűrűt, karláncot vagy karórát ilyenkor nem szabad viselnünk.

-          Gázfűtésű hőközlő berendezéseinket igen nagy körültekintéssel kell begyújtanunk. Már kis gondatlanság, figyelmetlenség is robbanást idézhet elő. Úgy járunk el helyesen, ha az égőfejhez gyufát tartunk, s csak ezután nyitjuk ki a gázcsapot. Figyeljünk, ne hajoljunk a gázláng fölé!

-          Az elektromos árammal működtethető berendezéseket, gépeket, csak száraz kézzel szabad megérinteni. Ha munka közben bizsergést vagy áramütést érzünk, azonnal kapcsoljuk ki a készüléket, s ne használjuk mindaddig, amíg szakképzett szerelő meg nem szünteti a zárlatot.

-          Hibás készüléket, törött burkolatú kapcsolókat használni tilos. Az elektromos kapcsolókat felbontani, meglazítani, le- vagy felszerelni, elektromos berendezésekbe belenyúlni, azokon változtatni nem szabad.

-          Óvakodjunk attól, hogy bármilyen gépet magunk szedjünk szét, vagy próbáljunk megjavítani. Ügyeljünk arra, hogy ha egyik kezünkkel elektromos berendezést vagy készüléket érintünk, másik kezünkkel ne nyúljunk egyidejűleg fémtárgyhoz.

Még a legnagyobb elővigyázatosság mellett is előfordulhatnak sérülések kisebb-nagyobb balesetek. Bármilyen csekély is a sérülés, azonnal jelentenünk kell az üzletvezetőnek.

Balesetkor ne keltsünk pánikot, őrizzük meg nyugalmunkat, igyekezzünk segíteni. Értesítsük a megfelelő hatóságokat (mentők, tűzoltók, elektromos művek) s törekedjünk arra, hogy a baleset okát megszüntessük, a további sérüléseket megelőzzük, szüksége esetén készítsük el a balesetei jegyzőkönyvet. Helyesen tesszük, ha megismerkedünk az alapvető elsősegély nyújtási szabályokkal. Baleset esetén, de az életben más alkalmakkor is jól hasznosíthatjuk azokat. Az elsősegélynyújtás mindenkinek állampolgári kötelessége.

A munkabalesetet és a foglalkozási megbetegedést is ki kell vizsgálni, a balesetről jegyzőkönyvet kell felvenni. A munkabaleset és a foglalkozási megbetegedés kivizsgálása során fel kell tárni a kiváltó és közreható tárgyi, szervezési és személyi okokat, és ennek alapján intézkedéseket kell tenni a munkabalesetek és a foglalkozási megbetegedések megelőzésére. A súlyos munkabalesetet a munkáltatónak - telefonon, telefaxon, e-mailben vagy személyesen - haladéktalanul be kell jelentenie a rendelkezésre álló adatok közlésével a munkabaleset helyszíne szerint illetékes munkavédelmi felügyelőségének.

A munkáltatónak minden bejelentett, illetve tudomására jutott balesetről meg kell állapítania, hogy munkabalesetnek tekinti-e. Ha nem tekinti munkabalesetnek, akkor erről és a jogorvoslat lehetőségéről a sérültet, halálos baleset esetén a hozzátartozót értesítenie kell.