Nedves, kézzel történő takarítás

Nedves technológia, amikor a kendő vagy felmosó mop telített tisztítószeres oldattal (vízzel). A mopból vagy a kendőből a víz akár csepeghet is. Takarítás során a nedves eszközökből nagy mennyiségű tisztítószeres oldat (víz) kerül a felületre. Kizárólag vízálló felületeken használjuk. Például kövezeteken, műanyagpadlón, bevonatolt linóleumon. Technológia előnyeit vízálló felületeken való felmosáskor használhatjuk ki, amikor erős, letapadt szennyeződés van a felületen. A nagy mennyiségű tisztítószeres oldat a behatási idő alatt fel tudja oldani a szennyeződéseket. Ezután a szennyeződést az oldattal együtt visszaszedjük a felületről. Ügyelni kell arra, hogy a lehető legkevesebb oldószer maradjon vissza a felületen.

Nyirkos technológia: amikor a kendőt vagy a mopot a telítés után kipréseljük, vagy kicsavarjuk. A kendőből vagy a mopból ekkor már víz nem csepeghet ki. Takarítás során a nyirkos eszközökből már csak kis mértékű nedvesség marad vissza a felületen. Kötelezően ezt a technológiát kell alkalmazni a mérsékelten vízálló felületeken. Például laminált parketta, bútorok, berendezési tárgyak.

A nyirkos technológiát természetesen vízálló felületeken is használhatjuk.

A technológia előnye, hogy kevesebb vegyszer és vízmaradvány marad vissza a felületen. Főleg szóró flakonnal és mikroszálas kendővel való letörlés esetén. Makacsabb szennyeződés esetén a kevés oldószer felhasználás miatt kevésbé hatékony.

Nedves lemosás

A nedves lemosási technológiát csak vízálló felületeken szabad végezni. A nedves lemosást a száraz letörléshez hasonlóan mikroszálas kendővel végezzük. A megfelelő színű kendőt a színkódolásnak megfelelően tisztítószeres oldatba mártjuk. A tisztítandó felületet átmossuk. Lemosás után a felületet száraz kendővel szárazra töröljük. A szárazra való letörlést egészségügyi intézményekben a fertőtlenítő oldat alkalmazása esetén nem alkalmazzuk. Ilyen intézményekben a fertőtlenítő oldatot a felületen kell hagyni, rászáradni. A nedves lemosási technológiát a hétköznapi takarításunk során csak ritkán alkalmazzuk. Hétköznapi értelemben véve a nedves lemosás bő vízzel való lemosást jelent. A berendezési tárgyaink nagy része, mint a bútorok, berendezési tárgyak, elektronikai berendezések nem vagy kevésbé vízállóak.

A nedves lemosást vízálló felületeken is csak akkor indokolt végezni, ha sok és vastag szenny van a felületen. A gyakorlatban berendezési tárgyakon ilyen erős szennyeződés csak ritkán fordul elő.

Nyirkos letörlés

Nyirkos letörlést gyengén vízálló felületeken alkalmazzuk. Például bútorok, ajtók, ablakok esetén. A nyirkos letörlés a nedves lemosási technológiához hasonló, azzal a különbséggel, hogy a kendőnkből az oldószeres vizet erősen kicsavarjuk. Az így kicsavart nyirkos kendővel töröljük át a felületet. Nyirkos letörlést végezhetünk az alábbiak szerint:

-        Vödörrel, tisztítószeres vizzel, mikroszálas kendővel. A kendőt a vödörbe mártva,   majd kicsavarva végezzük a tisztítást. Ebben azesetben a mikroszálas kendő kedvező tulajdonságai kevésbé érvényesülnek, hatékonysága csökken.

-        Permetező flakonnal az oldószert a tisztítandó felületre permetezzük, majd mikrószálas kendővel letöröljük.

-        Permetező flakonnal az oldószert a mikroszálas kendőre permetezzük, majd az így nyirkosított kendővel áttöröljük a tisztítandó felületet. Ez a módszer a leggazdaságosabb, kevés a tisztítószer felhasználás és kevés vegyszer és víz marad vissza a felületen.

-        A törlést „S” alakban a törlőkendőt összehajtva, forgatva magunk felé haladva gyűjtjük össze a szennyeződést és végezzük a letörlést.

Nedves felmosás

Vízálló padozatok takarításakor alkalmazzuk a nedves felmosást. A technológiát tekintve megkülönböztetünk: egy vödrös, kétvödrös, háromvödrös felmosást. Minden esetben a vödrök színkóddal vannak ellátva:

Kék színű vödör a tisztítószeres oldatot tartalmazza

Piros színű vödör az öblítő vizet tartalmazza ( ide kerül a felületről a szennyeződés)

Fehér színű vödör a fertőtlenítőszert tartalmazza

Egyvödrös felmosás

Eszközei: 1 darab vödör, felmosó fej és nyél, felmosó mop

Az egy vödrös technológia a takarítóiparban nem azonos a hétköznapi életben vett egy vödörből való felmosással. Az egy vödrös technológia nem jelenti azt, hogy a tisztítószeres oldatunk és az öblítővíz egy azon időben, egy vödörben van.

Egy vödrös technológia első lépései:

-        A felmosást minden esetben felsöprés, szárazolás vagy porszívózás előzi meg.

-        A vödörbe megkeverjük a tisztítószeres oldatot.

-        Ezután mopunkkal keretet rajzolva majd „S” alakban haladva, kivisszük a felületre a tisztítószeres oldatot.

-        A műveletet addig ismételjük, amíg fel nem visszük a teljes padozatra a tisztítószeres oldatunkat.

-        Ezután megvárjuk a behatási időt. A szükséges behatási idő hossza függ a használt tisztítószerünktől és függ a felület szennyezettségétől, és milyenségétől. Fontos, hogy a behatási idő alatt az oldat nem száradhat rá a felületre. Erre főként padlófűtés esetén kell fokozottan ügyelni.

Egy vödrös technológia második lépése:

Az előzetesen a felületre kivitt tisztítószeres oldatot szennyeződéssel együtt felszedjük a padozatról. Ügyeljünk arra, hogy a lehető legtöbb oldatot szedjük vissza a felületről. A kint maradt víz, tenzid maradványok, szennyeződés visszaszáradnak a felületre és fátyolszerű bevonatot képeznek. A feltörlés az oldat kiviteléhez hasonlóan keretet rajzolva, „S” alakban visszafelé haladva történik. Szükség esetén az egy vödrös felmosási technológia kiegészíthető egy harmadik lépéssel is. Egészségügyi intézményekben, toalettekben, a tisztítószeres oldat visszaszedése után egy újabb vödörrel a fent említett technológia szerint felvisszük a területre a fertőtlenítőszert. A fertőtlenítőszert a tisztítószertől eltérően nem kell a felületről visszaszedni. A fertőtlenítőszert hagyni kell a területen hatni és rászáradni. A fent ismertetett egy vödrös technológiát a korszerű takarítóiparban nem használjuk, mert, a területen egy munkafolyamatot többször kell megismételni, ezért az élő munka és időigénye nagy.

Az egy vödrös felmosás helyette a kétvödrös technológiát alkalmazzuk és több fázisú tisztító, fertőtlenítőszereket használunk.

Kétvödrös felmosás

Eszközei:

-        1 darab kék vödör

-        1 darab piros vödör

-        Takarító kocsi a vödrök szállításához

-        Felmosó fej és nyél

-        Felmosó mop

-        Prés

A kétvödrös felmosás lépései:

-        A felmosást minden esetben felsöprés, szárazolás vagy porszívózás előzi meg.

-        A kétvödrös felmosás technológiája vízálló padozat esetén:

-        Kék vödörbe két harmad részig tiszta vizet töltünk és megkeverjük a tisztítószeres oldatunkat.

-        Piros vödörbe egy harmad részig tiszta vizet töltünk (ez lesz az öblítővizünk)

-        Mopunkat a kék vödörbe mártva a tisztítószeres oldatunkat az alábbi rajznak megfelelően, keretet rajzolva, majd „S” alakban visszafelé haladva 5-6 négyzetméterre kivisszük a felületre.

-        Először keretet viszünk fel a felületre. Majd „S” alakban visszafelé haladunk. Erre azért van szükség mert, a mopunk az első néhány méteren kiadja magából a nedvességének a 70-80 %-át. Így tulajdonképpen a munkaterületünk két oldalára egy-egy vastag oldószer csíkot viszünk fel, melyet azután hátrafelé haladva „S” alakban összemosunk.

-        Miután az oldószerünket az első területre kivittük, a mopunkat a piros vödörbe kiöblítjük, kimossuk.

-        Majd a piros vödör fölé szerelt prés segítségével vagy kézzel, vagy midkettővel a mopunkat kipréseljük, kicsavarjuk.

-        A nyirkosra csavart mopunkkal a már megismert haladási technológia szerint az előzőleg a felületre kivitt oldószerünket visszaszedjük a szennyeződéssel együtt. Ügyelve arra, hogy a lehető legtöbb oldószert és a szennyeződést szedjük vissza. A felület a visszatörlés után a lehető legszárazabb legyen.

-        A moppal visszaszedett szennyeződést a piros vödörbe mossuk. A piros vödörbe ismételten jól kimossuk a mopunkat.

-        A jól kiöblített mopot a piros vödörbe kipréseljük, kicsavarjuk. Ezzel egy munkaciklus végére értünk. A fentieket megismételve kezdjük a második ciklust.

-        A mopunkat a kék vödörbe lévő oldószeres vízbe mártva kivisszük az oldószert a felületre. Majd, a fent megismert módon, folytatjuk tovább a munkát.

Fontos megjegyezni, hogy:

-        A kék vödörben a mopot nem szabad rázni, mosni, kicsavarni, mert az elszennyezi a tisztítószeres oldatunkat.

-        Ha a tisztítószeres oldatunkat már a vödörben elszennyezzük, úgy a tisztítószer, tenzidek nem a felületükön fejtik ki tisztítóhatásukat.

-        A kék vödörből az oldat kizárólag egy irányban a felület felé halad.

-        A felületről az oldat mindig a piros vödörbe kerül.

-        A kék vödörből a munka előre haladtával az oldószerünk mindig tiszta kell, hogy maradjon.

-        Nagyon szennyezett felület és szükség esetén a piros vödörben lévő öblítővizet elkoszolódás miatt többször cserélni kell.

-        A munka során a kék vödörben a folyadék szintje folyamatosan csökken, még a piros vödörben a visszaszedett oldat mennyiségével folyamatosan nő.

-        A tisztítószer adagolását a pontos mérés érdekében mindig adagoló flakonnal mérjük ki.

-        A korszerű kétfázisú tisztítószerek a tisztítást és fertőtlenítést is elvégzik egy munkafolyamatban. Két vagy több fázisú szer azt jelenti, hogy a szer egy munkafolyamatban kettő vagy több mindenre fejti ki hatását.

Például:

-  Egy fázisú szer: tisztít

-  Két fázisú szer: tisztit és fertőtlenít, vagy tisztít és ápol

-  Három fázisú szer: tisztít, ápol, fertőtlenít

A fertőtlenítőszer akkor tudja kifejteni hatását, ha egyrészt nem szedjük vissza és rajta marad a felületen másrészt hagyunk számára elegendő behatási időt. A behatási idő azt az időt jelenti, amelyre a tisztítószernek vagy fertőtlenítőszernek szüksége van, hogy ki tudja fejteni a hatását. Ha a tisztítószereknek nem hagyunk elég behatási időt, úgy a tisztítószerek nem tudják feloldani a szennyeződést. Ilyenkor a takarítók azt a téves következtetést szokták levonni, hogy a tisztítószer nem elég jó. Ekkor egy erősebb tisztítószert kezdenek használni, ami esetleg a felületet károsítja. Ha a fertőtlenítőszereknek nem hagyunk elég behatási időt, úgy a kórokozókat nem vagy nem teljes mértékben tudják elpusztítani. Ez fertőzés veszéllyel járhat. Az életben maradt kórokozók az adott fertőtlenítőszerrel szemben rezisztenssé válhatnak. A rezisztenssé válás azt jelenti, hogy a baktériumok, vírusok, gombák stb. a használt fertőtlenítőszerrel szemben ellenállóbakká válnak, és többé nem tudjuk őket elpusztítani.

Nyirkos feltörlés

Eszközei:

-        1 darab kék vödör

-        1 darab piros vödör

-        Takarítókocsi a vödrök szállításához

-        Felmosó fej és nyél

-        Felmosó mop

-        Prés

Nyirkos feltörlést alkalmazunk kevésbé vízálló területen. Például: parketta, laminált padló, hajópadló. Nyirkos feltörlés első fázisa megegyezik a kétvödrös nedves felmosással, azzal a különbséggel, hogy a mopot a kék vödörből a felületre való kivitel előtt jól kicsavarjuk. Mivel a felületre csak csekély mennyiségű oldószert viszünk ki, ezért a nedves felmosásnál ismert oldószer visszaszedésére nincs szükség. Nyirkos feltörlést csak gyengén szennyezett felületeknél tudunk hatásosan alkalmazni, mivel kevés a mopunkban az oldószer. Ha erősebb szennyeződéssel állunk szemben, akkor a mopunkat gyakrabban öblítjük. A mop egyszeri bemártásával kisebb területeket mosunk fel. Ha ez sem vezet eredményre a területet ismételten, nyirkosan feltöröljük.

Fontos megjegyezni, hogy a nem vízálló felületeken nyirkos feltörlés helyett nem alkalmazhatunk nedves felmosást. Még makacs és nagy mennyiségű szennyeződés esetén sem.

Ablaktisztítás

Az ablaktisztítás hagyományos technológiája

Eszközei és anyagai: nedvszívó rongy, ecet, víz, újságpapír.

Régen az ablaktisztítást mikroszálas kendő hiányában nedvszívó ronggyal és ecetes vízzel végezték. Az ecetsav hatékonyan tisztította az üvegre rászáradt szennyeződést és vízkövet.

Az üveget újságpapírral áttörölve, az üveg ragyogó fényt kapott. Ennek az a magyarázata, hogy régen sajtótermékeket ólombetűkkel nyomtatták, így az újságon lévő feliratoknak nagy volt az ólomtartalma. Ezzel a papírral az üveget áttörölve az ólom fényesítette ki az üveget. Ma már természetesen a korszerű nyomdában nem használnak ólmot.

Az ablaktisztítás korszerű technológiája

Eszközei és vegyszerei: Mikroszálas kendő, ablaktisztító vödör üveg tisztításhoz, vagy szóró flakon üvegtisztítóval feltöltve, kisvödör a keret tisztításhoz, ablakvizező, üveglehúzó, semleges tisztítószer, teleszkópos nyél (a magasan lévőablakokhoz), pókhálózó, pengéző (makacs szennyeződések és festék maradványok eltávolításához), szükség esetén létra

Az ablaktisztítás műveleti sorrendje:

-        A kisvödörben megkeverjük a keret tisztításához a tisztítószeres oldatot.

-        Az ablaktisztító vödörben megkeverjük az üveg tisztításához szükséges oldatot, vagy megtöltjük a szóró flakont

-        Az ablaktisztítást általában pókhálózás előzi meg.

-        A tisztítást minden esetben a kerettel kezdjük. A mikroszálas kendővel a kisvödör segítségével a fent tanultak alapján letisztítjuk az ablakkeretet. Majd szárazra töröljük

-        Az ablakvizezővel az ablaktisztító vödörből vagy a szóró flakonból felvitt tisztítószerrel átmossuk az üveget.

-        Szükség esetén pengézővel a makacs szennyeződéseket, vagy festéket lekaparjuk. Kényesen ügyelnünk kell arra, hogy a pengék mindigélesek legyenek. A kicsorbult penge megkarcolja az üveget.

-        Az üvegen feloldott szennyeződést üveglehúzóval lehúzzuk az üvegről, úgy hogy a vizező párnát az ablakkeret aljához tartjuk és a lecsurgó vizet a párnával felitatjuk.

-        Az üveglehúzó gumit minden egyes lehúzás után letöröljük és csak ezután kezdünk új lehúzást. Ha ezt nem így tesszük csíkos lehet az ablaküveg.

Régebbi ablakoknál előfordulhat, hogy a nyitható ablakokat szét kell csavarozni, hogy az üvegek mindkét oldalához hozzáférjünk. Munkánk során ügyeljünk arra, hogy a víz ne csepeghessen a padozatra. Szükség esetén például a padlószőnyegen terítsünk fóliát a munkaterület alá, hogy megakadályozzuk a szőnyeg összepiszkolódását. Nagy felületű üvegek, mint például a kirakatüveg tisztításánál a gumi lehúzót fentről kezdve, vízszintesen, „S” alakban lefele haladva is tisztíthatjuk.  Ez a technológia gyorsabb haladást tesz lehetővé. Magasan lévő felületeknél teleszkópos nyelet is használhatunk. A teleszkópos nyél tetszés szerinti magasságra állítható és mind a vizező, mint pedig a gumilehúzó rászerelhető. Munkánk végeztével az eszközöket mossuk el és tisztítsuk meg.