Száraz, géppel történő takarítás
Gépi seprés
Eszközei: seprőgép amely lehet kézi erővel hajtott vagy gépi erővel hajtott, vagy gyalogkísérős vagy felülős udvartakarításra, utcai nagy seprőgépek.
A seprőgép a kézi seprő és lapát elvén működik. Nagyobb belső területek, raktárak, udvarok, járdák, utak stb. gyors és hatékony takarítására szolgálnak. A legkisebb teljesítményű, de hatékony segítség a kézi seprőgép. Alkalmas nem letapadt szennyeződések, mint pl. csikkek, papírhulladékok, falevelek, por felszedésére. A takarító a gépet maga előtt tolva a tányérkefét a járdaszegély mellé irányítva dolgozik.
Az oldalt forgó tányérkefével a járdaszegélyek mellől a szemetet a gép a belső hengerkefe elé tudja seperni. A hengerkefe pedig a tároló tartályba sepri. A kisebb gépeken a tartály ürítését kézzel oldjuk meg. A nagyobb gépeken az ürítést gépi erővel tudjuk elvégezni. Az akkumulátoros gépeken az akkumulátor kapacitása behatárolja a
működési időt. Ezért rendszeresen ügyelni kell az akkumulátor töltöttségi állapotára. Az akkumulátorok lehetnek savas, lúgos vagy zselés akkumulátorok. Típustól függően vannak úgynevezett kezelés biztos akkumulátorok, amelyek nem igényelnek gondozást. Vannak olyanok is, amelyeket rendszeresen karban kell tartani. Az akkumulátorok gondozása legfőként a bennük lévő folyadékszint ellenőrzésére és utántöltésére irányul. Savas vagy lúgos akkumulátorok esetében utántöltésre kizárólag
desztillált vizet vagy ion cserélt vizet használhatunk.
Porszívózás
Eszközei: száraz porszívó, hengerkefés porszívó, száraz-nedves porszívó, biztonsági porszívó, helyhez kötött (stacioner) porszívó, háti porszívó
Porszívózás száraz
porszívóval
A porszívó a seprést és törölgetést helyettesítő gépi munkaeszköz. A porszívó használata során a kezelőnek teljes egészében ismernie kell a gép elemeit és működését. A porzsákos porszívókban a zsákot telítettsége esetén cserélni, illetve üríteni szükséges. A porzsák telítettségét a gépek általában kijelzik. Ennek elmulasztása esetén a porszívó motorja hűtés hiányában károsodhat.
Főleg papír porzsákos kivitelnél vigyázni kell nehogy szöget, üvegszilánkot, tűt szívjunk fel, mert az kivághatja a porzsák falát. Ha a porzsák kiszakad, a gépet azonnal le kell állítani, és ki kell tisztítani.
Száraz porszívóval vizet, sarat, iszapot vagy más folyadékot felszívni nem szabad.
Száraz porszívóval adaptereket cserélve erősen strukturált, nehezen hozzáférhető helyeken is gyorsan, hatékonyan dolgozhatunk. Kitisztíthatjuk a szőnyeget, kárpitot, sarkokat, polcokat stb.
Porszívózás
hengerkefés porszívóval
Szőnyeg porszívózására és tisztítására legalkalmasabb a hengerkefés porszívó. Ez a gép egy munkafolyamatban keféli és porszívózza is a szőnyeget. A szőnyeg szálait felállogatja, így a szennyeződést mélyebbről képes felszívni, mint például a hajszálat, port, homokot stb. A szőnyeget tisztítás közben újra felkeféli, ezáltal a szőnyegtisztítás után élénkebbnek, újabbnak hat. Hengerkefés porszívóval száraz poros szőnyegtisztítást is végezhetünk.
Száraz poros
szőnyegtisztítás munka fázisai:
- Hengerkefés porszívóval a szőnyeget kiporszívózzuk.
- Speciális szőnyegtisztító port szórunk a szőnyegre.
- A hengerkefés porszívóval a szívást kikapcsolva a kefékkel bedolgozzuk a szőnyeg szálai közé a tisztítóport. Ha a szívást nem tudjuk kikapcsolni, akkor húzzuk le a szívócsövet a gépről. Ekkor a kefék forognak, de szívás a keféknél nem jelentkezik.
- Várjuk meg a behatási időt.
- Behatási idő letelte után a hengerkefés porszívóval porszívózzuk ki a tisztítóport a szennyeződéssel együtt a szőnyegből. Ügyeljünk arra, hogy porszívózás közben a hengerkefék az elfeküdt szőnyeg szálait felállogassák.
A szőnyeg tisztítópor vagy granulátum általában alkohol tartamú tisztítószer. A szőnyeg szálai közé kerülve az oldószer tartalma feloldja a szennyeződést és a tisztítópor magához köti azt. Így a szennyeződést a tisztítóporral együtt el tudjuk távolítani.
Porszívózás
száraz-nedves porszívóval
Egy speciális porszívó, amely alkalmas száraz porok szívására és folyadékok felszívására is. Százaz por szívásakor ügyelni kell arra, hogy a porzsák benne legyen a gépben és a megfelelő porszívó adaptert csatlakoztassuk a gépre. Ha porzsák nélkül száraz port szívatunk fel a géppel, az a gép károsodását okozhatja. Ha folyadékot kívánunk felszívni a géppel, akkor a porzsákot okvetlenül ki kell venni belőle. A porszívó adapter helyére, vízszívó adaptert kell tenni. Fontos tudnunk, hogy a vízszívó gépek rendelkeznek egy biztonsági úszóval. Az úszó, ha már túl sok folyadékot szívtunk fel és megtelik a tartály, akkor megakadályozza, hogy folyadék kerüljön a turbinába. Tudnunk kell azonban, hogy a folyadék felszínén úszó hab a fajsúlyánál fogva nem képes megemelni az úszót, így a hab a turbinába kerülhet. A szennyeződéssel telített hab a turbinába kerülve a gép károsodását okozhatja.
Ennek elkerülése
érdekében:
- A szennyes tartályba habzásgátló folyadékot kell tennünk.
- A tartályt rendszeresen még a telítődés előtt ürítenünk kell.
- A gép tartályát használat után ki kell tisztítani!
Nagyon fontos, hogy egy munkafolyamatban a száraz-nedves porszívóval vagy száraz port, vagy folyadékot szívunk fel. Egy időben a kettőt váltogatni nem szabad!
Porszívózás helyhez kötött (stacioner) porszívóval
Ezeket a porszívókat általában szállodákban, irodaházakban használják. Általában már az épület tervezésekor, illetve építésekor kiépítik a szívócső vezetéket.
Maga a porszívó a portartállyal egy távoli elkülönített helyen található.
Például:
- Alagsorban
- Pincében
- Garázsban
Mivel a levegő kifújása nem a kitakarított helységben történik, ezért nincs lég és porkeverés, így általában ritkábban kell takarítani. Tekintve, hogy a gépet nem kell hordozható, könnyű kivitelben gyártani, ezért nehezebb és nagyobb teljesítményű gépeket lehet beépíteni.
A nagyobb teljesítmény alaposabb porszívózást tesz lehetővé. A szőnyeg szálai közül mélyebben kiszívható a szennyeződés. A nagyobb szívóerő a poratkák eltávolításában is eredményes. A takarító csak egy gégecsövet és adaptert visz magával és a falba kiépített szívócsőre csatlakoztatva dolgozik. A falba történő csatlakozás után a szívás önműködően elindul.
Ennek a megoldásnak
az előnye hogy:
- A szálláshelyen nem zavarja a porszívó zaja a vendégeket.
- A takarító kisebb felszerelést visz magával.
- A takarítandó szobában nincs a porszívó által keltett lég és porkeverés.
- A por ürítése központi helyen, egyszerre történik.
Porszívózás háti
porszívóval:
A háti porszívót általában szűk, bútorokkal, székekkel zsúfolthelyeken alkalmazunk. Ilyenek például a mozi, színház. A takarító mintegy hátizsákot a hátára veszi a porszívót és a széksorok között is akadálytalanul dolgozhat. Az akkumulátoros porszívók súlyának jelentős részét az akkumulátor teszi ki. Figyelembe kell azonban venni, a dolgozó fizikai megterhelését, mert a munkája során folyamatosan hordoznia kell a gép súlyát.
A takarítót a hátán hordott gép súlya a bútorok alá való lehajolásban gátolja. Ennek megkönnyítése érdekében a háti porszívókhoz hajlítható flexibilis hosszabbító csöveket gyártanak.
Ezzel könnyebben be lehet nyúlni például a szekrények, székek alá. A takarítónak a mindennapi munkája során ügyelnie kell az akkumulátorok töltöttségének szintjére. Szükség szerint tölteni kell azokat. A gép méreteit és porzsákját a súlycsökkentés érdekében kisebb méretűre tervezik. Ezért a porzsákot gyakrabban kell cserélni. A gép használata egyebekben, megegyezik az általános porszívókkal.
Polírozás
A polírozást polírozógéppel végezzük. Az elmattult, megkarcolódott felület vagy bevonat fényét tudjuk helyreállítani. A polírozás általában valamely munkafolyamat befejező fázisa. Műanyagpadló vagy linóleum polimerrel való bevonatolása után a bevonatot polírozással fényezhetjük és keményíthetjük ki.
A polírozás abban
tér el az egytárcsás súrolástól, hogy:
- kis felületi nyomással
- nagy fordulattal és
- finom polírozó koronggal végezzük.
Polírozó korongként általában fehér padet használunk. A padet a gépre fixen épített padtartó korongra tudjuk tépőzár szerűen rögzíteni. ( Hasonlóan az egy tárcsás gépekhez.)
A munka megkezdése előtt a területet alaposan meg kell tisztítani, és portalanítani. A felületen lévő por, homok a polírozás során újra karcolhatja a padozatot.
A polírozógépen található magasságállító csavarral állítsuk be a polírozó korongnak a felületre ható nyomását. A gép kezelőkarjának magasságát, az egy tárcsás súrolóval megegyező módon állíthatjuk be a saját testmagasságunknak megfelelően. A gép használata közben ügyeljünk arra, hogy a nagy sebességű forgó korongot semmilyen kiálló éles tárgyra, szögre, küszöbre ne vezessük rá, mert szétszakítja a korongot.
Ügyeljünk továbbá arra, hogy a nagy fordulat és hőfejlődés következtében sokáig ne járassuk a gépet egy helyen, mert megégetheti a padlót, vagy a bevonatot. A polírozás során keletkező nagyon finom port a gépbe beépített porszívóval a munka során folyamatosan szívhatjuk fel a padozatról. Ez azért is fontos, hogy a port a gép ne kenje vissza a felületre, mert ez a minőséget rontaná.