Száraz, kézzel történő takarítás

Seprés

A legősibb takarítási technológia.

Eszközei: seprű, partvis, lapát

A sepréssel a padozatokat, lépcsőket, járófelületeket takarítjuk. Padozatnak hívjuk a különböző járófelületeket, mint például parketta, műanyagpadló, műkő, beton stb.

A sepréssel a nem letapadt fizikai és darabos szennyeződéseket, tárgyakat gyűjtjük össze. Ezt követően lapát segítségével, a hulladékgyűjtő edénybe, vagy zsákba tesszük. A seprű csak a nagyobb szennyeződéseket képes összegyűjteni. A sepréssel a port a felületről felkavarjuk. Finomabb porok összegyűjtésére érzékenyebb felületeken partvist használunk. Seprűket nemcsak beltérben, hanem kültéri takarításra is használhatunk.

Szárazolás

A szárazolás a partvissal való seprésnek egy korszerűbb változata.

Eszközei: szárazoló fej (különböző méretben) plusz nyél, szárazoló mop (különböző méretben). Finom porok összegyűjtésére szolgál. A szárazolást „S” alakban a szárazoló mopot forgatva magunk felé haladva gyűjtjük össze a szennyeződést. A mop a padozaton való súrlódás következtében statikus elektromossággal töltődik fel. Így a finom porokat magához vonzza, ezért kevésbé keveri a port, mint a seprű vagy a partvis. Sepréshez hasonlóan a port próbáljuk egy helyre gyűjteni. Itt a munkánk közben a szárazolóba tapadt szennyeződést, a nyél végét ütögetve a mopból egyszerűen el tudjuk távolítani.

A szárazóló technológiának hátránya viszont, hogy az összegyűjtött szemetet nem lehet vele a szemétlapátra seperni. Erre e célra a szemétlapáthoz egy kis kézi kefét vagy kis seprőt használunk. A szárazoló mopot a statikus tulajdonságainak megőrzése érdekében mosni nem szabad. Tisztítása porszívózással történik. Hosszabb idő után, amikor a szárazoló mop nagyon elpiszkolódik és mégis csak mosásra kényszerülünk, akkor fontos, hogy a mopot öblítő ne érje. Mosás után egy speciális sprayvel a mopot befújva a kedvező statikus tulajdonságait felújíthatjuk. A szárazolót nemcsak padozaton, hanem a falak és különböző burkolatok portalanítására is használhatjuk. Falakra, mennyezetekre mindig tiszta mopot használunk. Függőleges felületekre a mopot függőleges.

A szárazolás előnye, a sepréssel szemben: kevésbé porol, gyorsabb takarítást tesz lehetővé.

Tilos a szárazolót nedvesen használni.állásban helyezzük fel és a falon elfordítva, tudjuk vízszintesre állítani.

Törlés

A száraz törlés a sepréshez hasonlóan régi takarítási technológia. A sepréstől eltérően nem a padozatot, hanem az egyéb felületeket tisztítjuk. Takarítóiparban felületeknek hívjuk a padozat kivételével a takarítandó vízszintes és függőleges felületeket.

Ilyenek például a falak, bútorok, berendezési tárgyak, ajtók, ablakok stb. Régebben a törlést valamilyen ronggyal végezték. Ma már a száraz törlést korszerű mikroszálas kendőkkel végezzük.

Mikroszálas kendők használata:

A takarítóeszközök használata során a fertőzésveszély és szennyeződés áthordás elkerülése érdekében, minden esetben kötelező betartani az alábbi színkódokat.

Színkódok:

-        Zöld, élelmiszerrel érintkező felületekre

-        Kék, általános felületekre

-        Sárga, szaniter felületekre (pl.: csempe)

-        Piros, testnedvekkel közvetlenül érintkező felületekre

-        Fehér, steril területre

A mikroszálas kendő a hagyományos textiliákkal ellentétben kevésbé károsítja, karcolja a felületet. Különleges anyagának és gyártástechnológiájának köszönhetően por és szennymegkötő képessége nagyobb.

Mikroszálas kendők használatának előnyei:

-        Szövéstechnikájának köszönhetően nagyon sok apró érintkezési pont a felülettel

-        A mikrohurkok és szálak az apró pólusokat és szennyeződéseket is leborotválják

-        Eltávolítja a zsíros, fátyolos foltokat, ujjlenyomatokat

-        Csíkmentes száradást biztosít

-        Hosszú élettartamú

-        Gazdaságos, mert szóró flakonnal adagolva, kevés tisztítószer kell hozzá

-        Szárazon és nedvesen egyaránt használható

A mikroszálas kendőt háromszor egymás után félbehajtva, egy tenyérnyi nagyságú kendőt kapunk. A kendőt így kézbe fogva használjuk. Ha a használt felület elszennyeződött, akkor a kendőt megfordítjuk. Ha a másik oldal is elszennyeződik, a kendő hajtását megfordítva újabb tiszta felületeket kapunk. A kendőt használata során a fentiek szerint hajtogatva a teljes felületét ki tudjuk használni. Ha a kendő teljesen piszkos lesz, kimossuk, kicsavarjuk és a fentieknek megfelelően újra hajtogatva folytathatjuk a munkát. A törlést „S” alakban a törlőkendőt forgatva magunk felé haladva gyűjtjük össze a szennyeződést és végezzük a letörlést. Munkánk során lehetőség szerint a kényes felületeken kerülni kell a száraz törlést, mert a felületen lévő por csiszolóporként működve csiszolja, károsítja a felületet. A mikroszálas kendőket a takarítás széles területén használjuk, bútorok letörlésére, ablaktisztításra. A kendőket általában szóró flakonnal és kis vödörrel együtt használjuk. Lemosáskor két azonos színű kendőt használunk. Az egyikkel lemossuk a másik kendővel szárazra töröljük a felületet. Fontos megjegyezni, hogy a mikroszálas kendő tisztítása, mosása

hagyományos módon mosógépben történhet, de ügyelni kell, hogy öblítőszer ne érje.

Pókhálózás

A környezetünkben lévő pókok által szőtt pókháló felülete ragadós. Erre azért van szükség, mert a pókok így ejtik csapdába a különböző repülő rovarokat. A hálón azonban a porszemcsék is megtapadnak, amely esztétikailag csúnya látvány. Ez ellen az emberek régebben is próbáltak védekezni. A pókhálózást hajdanában botokkal, seprűkkel végezték. Ma már modern eszközök állnak rendelkezésünkre, amellyel egyszerűen megoldható a pókháló eltávolítása. A munkánk során használhatunk pókhálózó fejet, amelyet nyélre erősítünk. A pókhálózó fej drótvázba épített kefe szálakból áll. A drótvázat a kívánt alakra tudjuk hajlítani. A magasan vagy nehezen elérhető helyekre teleszkópos nyél áll a rendelkezésünkre.