A békéltető testületekről

A Békéltető Testületek a területileg illetékes Kereskedelmi és Iparkamarák mellett működnek. A fogyasztóvédelemről szóló törvény teremtette meg 1999-től a Békéltető Testületek létrehozásának lehetőségét. Szerepük a fogyasztói jogviták bíróságon kívüli rendezése, a fogyasztók számára biztosítja a saját jogaik gyors, olcsó és egyszerű érvényesítését. A testületek a területi gazdasági kamarák mellett működnek. Független szervezetként és területi alapon. A tagjaik a fogyasztói társadalmi szervezetek és a gazdasági kamarák által egyenlő arányban delegált tagokból szerveződnek. A testületek hatásköre korábban kisebb volt, de a fogyasztóvédelmi törvény 2003. évi módosításával jelentősen kibővült. A Békéltető Testületekre ruházták át a jogszabályok a szavatossági és a jótállási jogok érvényesítését.

A testületek munkáját nehezíti, hogy az eljárás alá vont vállalkozások gyakran nem működnek együtt a testületekkel és csak esetenként tesznek alávetési nyilatkozatot, amely a kötelezést tartalmazó határozat meghozatalának feltétele. Ebben a testületek által hozott határozatok nyilvánosságra hozatala szabályainak módosítása hozhat változást. Nagyon fontos fogyasztóvédelmi intézményről van szó, napjainkban ez az egyedüli lehetőség áll a fogyasztók rendelkezésére fogyasztói jogvitáik bírósági eljáráson kívüli rendezésére.

 

Működésük:

A panaszt tevő fogyasztó és a szolgáltató képviselőjét leültetik a Békéltető Testület tagjai, hogy közösen próbálják megoldani a vitás kérdéseket. Mindkét fél elmondhatja az őt ért sérelmet, illetve azt is milyen megoldást szeretne. A kívülállók segítenek, hogy eredményes legyen a beszélgetés és mindkét fél érdekei érvényesüljenek. Eredményesebben működhetnek, mint a bíróságok, hiszen itt a megegyezésben rögzített feltételeket kell teljesíteni. A megegyezéskor pedig mindenki azt vállalja, amit teljesíteni is tud.

Közös megegyezés a siker alapja.

 

Vitaterületek, jogköreik:

1. minőségi, biztonsági, szavatossági, jótállási viták (pl.: nem megfelelő minőségű étel kerül felszolgálásra és a mennyiség is kevés)

2. termékfelelősségnek nevezett szabályokkal kapcsolatos jogviták (a gyártási hibás termékek kárt okozhatnak)

3. Szerződések megkötésével és teljesítésével kapcsolatos jogviták.

 

Fontos tudni, hogy a Békéltető Testület nem járhat el olyan jogvitákban, amelyek tekintetében valamely jogszabály egy másik szervet, szervezetet, hatóságot ruház fel eljárási jogosultsággal. Minden fogyasztó a lakóhelye szerint illetékes Testülethez fordulhat, melynek illetékességi területe egy-egy megyére terjed ki. Minden megyében és Budapesten működik egy-egy Békéltető testület.