Vásárlók könyve

A Vásárlók könyve A/4 méretű nyomtatott füzet, melynek a fedőlapjára nagy betűkkel van rányomtatva a neve, és Vásárlók Könyvére vonatkozó törvény néhány passzusa. Jól látható helyre kell kifüggeszteni, a bejegyzések lehetősége miatt kötelező tollat is biztosítani hozzá. A könyvborítót a helyi jegyző lepecsételi, nemzeti színű fonallal, valamint aláírásával hitelesíti. A nyomtatvány 25, sorszámozott, hárompéldányos oldalból áll, de figyelem, a kitöltés után nem az első, hanem a második lapot kell kitépni és a vendégnek vagy a vevőnek eltenni.

A könyv borítóján található pontos szöveg:

A Kormány 4/1997/I.22. Kormányrendelete az üzlet működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről.

A bejelentés első példányát az üzlet vezetője, a vállalat, szövetkezet vezetője a magánkereskedő a Polgármesteri Hivatal illetékes szervének továbbítja.

A vásárló írásbeli panaszát - két példányban a jegyző által hitelesített számozott oldalú - vásárlók könyvben teheti meg. A Vásárlók Könyvét köteles a vendéglátó jól látható és hozzáférhető helyen elhelyezni.

Az Üzletben a vásárlót jól láthatóan és olvashatóan tájékoztatni kell arról, hogy a panaszával a jegyzőhöz és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz is fordulhat. A tájékoztatón fel kell tüntetni e hatóságok címét és telefonszámát is.

A jegyző a fogyasztóvédelmi felügyelőségek két évre visszamenőleg vizsgálhatják a vásárlók könyvébe tett bejegyzéseket.

 

A vásárlók könyvével kapcsolatos tudnivalók:

-  Az üzlet vezetője köteles gondoskodni, hogy a Vásárlók Könyve mellett állandóan használható írószer legyen.

-  Ez a zsineggel lezárt, lepecsételt vásárlók könyve 25X3 lapot tartalmaz.

-  A Vásárlók Könyvét kötelező minden üzletben feltűnő helyre kihelyezni.

-  A szállodák esetében a recepción található, ha nem kerül elhelyezésre az már önmagában is törvénysértésnek minősül.

-  A bejegyzés után a szolgáltatónak kötelessége a panaszt kivizsgálni és a vizsgálat eredményéről 30 napon belül értesíteni kell a bejegyzést készítő vendéget vagy vevőt. Amennyiben nem történik meg a kivizsgálás, akkor az illetékes Fogyasztóvédelmi Hatósághoz kerül az ügy, a szolgáltató pedig akár 100 000 Ft bírsággal is sújtható.

Mit tartalmaz a formanyomtatvány?

-          vásárló neve

-          vásárló címe

-          bejelentés kelte

-          bejelentés leírása

-          a boltvezető bejelentéssel kapcsolatos intézkedései

-          a bejelentés intézésének módja

-          az üzlet pecsétje, pontos neve, címe