A föld védelme

A föld védelme elsősorban a termőtalaj és az ásványi vagyon védelmét jelenti. És itt nem mehetünk el bizonyos tények mellett. Hiszen, ha jól megfigyeljük a vízvédelem részt és végiggondoljuk a vizek károsítását, rögtön látjuk, hogy a vizek károsítása egyben károsíthatja a termőtalajt is. Tehát ezek a külön-külön tárgyalt fejezetek is összetartoznak, összeérnek, csak a könnyebb megjegyezhetőség kedvérét választjuk szét őket. Hiszen a termőtalajban játszódik le a mikroorganizmusok hatására az elhalt élő szervezetek lebontása és a termőtalajból veszi fel a növény a fotoszintézishez szükséges vizet és ásványi anyagokat. A talajvédelem tehát arra irányul, hogy megelőzze vagy megszüntesse a talaj minőségi károsodását (víz, szerves anyag és ásványi anyag veszteséget) és mennyiségi csökkenését. A termőtalaj szennyeződései a területek hasznosítását jelentősen akadályozzák. A föld ásványi anyagtartalma sem jelent végtelen forrást az emberiség számára. Pazarló felhasználás a későbbi nemzedékek számára teljesen biztosan gondokat fog okozni.

Mit tehet a vendéglátás a föld védelmének területén?

Mivel a vendéglátásban óriási az energiaigény leginkább úgy tudunk körültekintően dolgozni, ha a hagyományos energiaforrásokat legalább részben kiváltjuk az alternatív (szél nap, föld) energiaforrások használatával. Ugyanakkor itt kell megemlítenünk a szelektív és szakszerű hulladékgyűjtés jelentőségét is, hiszen az újra felhasználható csomagolóanyagok szelektív gyűjtésével is hozzájárulhatunk a vendéglátós tevékenységet kiszolgáló ipar és kereskedelem energiafelhasználásának a csökkenéséhez.

Alapanyagok nagy kiszerelésben:

Itt is fontos szempont lehet, a pontosan megtervezett egymásra épített és végrehajtott cselekvéssorozat. Gondoljunk csak az árubeszerzésre! Mennyivel kevesebb üzemanyag szükséges egy körültekintően összeállított megrendeléshez, mint hibás, hiányos beszállításokhoz és a hiányok pótlásához! És a föld védelménél kell megemlíteni az technológia folyamatok pontos betartásának az elvét! Ne főzzünk és süssünk túl semmit, időben zárjuk el a gázt, kapcsoljuk le a villanytűzhelyt! Használjunk fedőt, ahol a technológia folyamat megengedi, akkora edényben tegyük fel a tűzhelyre az ételeket, amelyek megfelelnek a tűzhely nagyságának. Ha a higiéniai előírások és a munkafolyamatok is megengedik, lehetőleg egyszerre végezzük el a húselőkészítés munkálatait (nem kell többször egymás után takarítani az előkészítőt), ha többféle tésztát főzünk ki egyszerre elég egy szűrőt használni az összes kifőtt tészta egymás utáni leszűréséhez (leves, köret). Fontos, hogy minden vendéglátó egységben megoldott legyen a szennyvízelvezetés, az elhasznált sütőolajak gyűjtése, tárolása, elszállítása.