Vízvédelem

Az élő szervezetek számára nélkülözhetetlen, ezért életünk minősége is függ attól, hogy milyen módon bánunk a vízzel. Ahhoz, hogy a növények leveleket, hajtásokat fejlesszenek és termést hozzanak sok vízre van szükségük. Az állatoknak és az embereknek testük felépítéséhez víz kell és életfolyamataik is vizet igényelnek.

Az emberi szervezet naponta 2,5-3 liter vizet fogyaszt, erre az életfolyamatok zavartalansága érdekében van szüksége. A vízigények kielégítése már manapság is sok területen gondot okoz (afrikai országok pl.), egyes kutatók szerint a tiszta iható víz lesz 100 éven belül a legnagyobb érték az emberiség számára. A vízigények kielégítését már ma is sok tényező gátolja, itt elsősorban gondoljunk azokra a környezetei tényezőkre, amelyek káros hatással vannak a vizek tisztaságára.

Mit tehet a vendéglátás a vízvédelem területén?

A vendéglátáshoz kapcsolódó tevékenységek (előkészítés, főzés, mosogatás, mosás) nagy mennyiségű ivóvizet igényelnek. És mivel ezt a vizet egyszer már kiengedtük a csapból, felhasználtuk ételkészítéshez vagy egyszerűen csak összekoszoltuk, mosogatószert, mosószert oldottunk fel benne, jelentős mennyiségű szennyvíz is keletkezik.

A vendéglátásban a higiénia betartása mellett a tevékenységek megfelelő szervezésével, a munkafolyamatok ésszerű egymásra építésével és energiatakarékos megoldások (mosogatógép, érzékelő rendszeres csapok) használatával csökkenthető a felhasznált vízmennyiség. Oda kell, figyelni, hogy a zöldségek előkészítésénél a nagyon földes áru először szárazon is kerüljön tisztításra, majd, ha még szükséges inkább előre megengedett vízben kerüljön először lemosásra, mert 30 kg súlyú földes burgonya folyóvizes megtisztításához óriási mennyiségű vizet el lehet használni. A vízkárosítás megelőzhető, ha nem terheljük szeméttel a szennyvizet, ha nem kerül bele a lefolyóba kiáztatott teafű, kávézacc, cigarettacsikk, használt étolaj. Fontos vízvédelmi szempont a mosó és tisztítószerek felhasználásnak csökkentése és egyben olyan tisztítószerek használata, amelyek a folyamatos fejlesztés okán már egyre kevésbé károsítják vizeinket. Ugyanakkor a napi munkánk során időnként elkerülhetetlen (padlóra került étolaj), hogy a munka folytathatósága érdekében gyorsan kell cselekedjünk, és ilyenkor nem tudunk kellőképpen körültekintőek lenni, tehát a konyhákon a padlóösszefolyóba beépített zsírfogó is korrekt megoldás lehet a vizek szennyeződésének megelőzése szempontjából.