Gépek, berendezések üzembe helyezése

Miután kellően tájékozottak vagyunk a napi feladatokról, ismerjük, tudjuk a várható munkákat, ezt követően meg kell győződni arról, hogy minden gép, berendezés és felszerelés maradéktalanul rendelkezésre áll-e. Működik-e minden gép, a balesetmentes munkavégzéshez biztosítottak-e a feltételek, nem csepeg-e valahol a víz, vagy van-e mindenhol elektromos áramellátás, ahová szükséges. Nincs annál kellemetlenebb dolog, ha a gépek segítségével végzett munkát egyszerre csak nem a megszokott módon kell elvégeznünk. Bosszankodás, időhiány és egyéb kellemetlenség lehet abból, ha egy mulasztás miatt nem tudunk a napi feladatainknak maradéktalanul eleget tenni például azért, mert a kávéfőző gép elromlott, vagy a hűtőszekrény a legnagyobb melegben nem hűt.

Műszakba álláskor ellenőrizzünk le minden olyan gépet, berendezést, amit munkánk során használunk!

 

 

Ilyenek a söntéspultban a kávéfőző gép, a kávédaráló, sörcsapoló berendezés, a jégkocka készítő, a hűtő berendezések, a számítástechnikai eszközök, a nyomtató, a tányérmelegítő, a pohár-és egyéb mosogató, stb. Természetesen a konyhai munkavégzéshez, az előkészítéshez számos más egyéb berendezés is szükséges.

Műszakba álláskor a felelős dolgozónak a felszerelések mennyiségének ellenőrzése is fontos. Meg kell győződni arról, hogy van-e elegendő kávés csésze, csészealj, mokkás kanál, kapucsínós csésze, kávés kanál, vizes pohár, sörös poharak fehérboros pohár, vörösboros pohár, csemegeboros pohár, pezsgős pohár, desszert tányér, süteményes villa és minden egyéb eszköz, felszerelés, ami a folyamatos értékesítéshez, ki-és felszolgáláshoz nélkülözhetetlen.

Ha nem az előző műszaktól vettük át – például délutáni műszakot a délelőttitől - a munkát, hanem úgy nyitunk reggel, hogy éjszakai műszak nem volt, akkor a következő feladatokat kell még elvégezni műszak nyitáskor:

Először a vagyon védelem szempontjából azt kell észrevételezni, hogy nem történt-e idegen személyek által valami károkozás. Ha igen azonnal szólni kell a felettes vezetőnek. Semmihez nem szabad nyúlni addig, amíg engedélyt nem kapunk a további munkára.

Tételezzük fel, hogy semmilyen idegen kezűség nem történt, ekkor áram alá kell helyezni azokat a gépeket, melyeket kikapcsoltak, hiszen az előző műszaknak – ha kimarad az éjszakai műszak - kötelező áramtalanítani. Azt is ki kell próbálni, hogy működnek-e a gépek, tudjuk-e rendeltetés- szerűen használni azokat.

Ezt követően meg kell győződni arról, hogy a hűtőberendezések, hűtőkamra, hűtővitrin, hűtőszekrények folyamatosan működnek-e, nem volt – e áramkimaradás, nincs-e leolvadva valamelyik hűtőberendezés.

Munkába álláskor minden dolgozót munkavédelmi és balesetvédelmi oktatásba kell részesíteni. Ekkor ismertetik meg személyesen minden dolgozóval azokat a gépeket és berendezéseket, melyet a munkája során használni fog. A vállalkozásnál lévő valamennyi gépet minden dolgozónak rendeltetésszerűen és balesetmentesen kell tudnia használni.

A műszak átadásához és átvételéhez tartozik még a kasszában lévő váltópénz megszámolása és elszámolása. A váltópénz az a pénzösszeg, amit a vállalkozás üzemeltetője azért biztosít a pénztárban, hogy ha már az első vendég is nagy címletű bankjeggyel fizet, akkor se legyen gond a visszaadással.

A szálláshelyi vendéglátónak nyitáskor azt is ellenőriznie kell, hogy a pénztárgépben van e szalag, illetve ellenőrző szalag, mert ezek nélkül a pénztárgép nem működtethető.

A pénztárat és környezetét is folyamatosan rendben, tisztán kell tartania. Ha a pénztárgép meghibásodik, azt azonnal jelenteni kell a vezetőnek.

Minden értékesítésben dolgozó vendéglátósnak tisztában kell lenni a nyugtaadási kötelezettséggel. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozásnál értékesített áruk és szolgáltatások forgalmát a Nemzeti Adó-és Vámhivatal által ellenőrzött pénztárgépben rögzíteni kell. Ezért műszakba állás előtt azt is meg kell vizsgálni, le kell ellenőrizni, hogy hiánytalanul meg van-e az összes bizonylat, ami a nyugtaadási kötelezettség teljesítéséhez szükséges. Ilyenek a készpénzfizetési számla, a nyugtatömb, a vételezési jegy, a selejtezési bizonylat.

A vendéglátásban is különböző fizetési eszközökkel tud a vendég fizetni.

Leggyakrabban készpénzzel fizet a vendég. Ilyenkor a vendéglátósnak az áru vagy szolgáltatás ellenértékét a pénztárgépbe be kell ütni és ekkor a vendég gépi számlát kap.

Előfordul, hogy saját névre vagy egy vállalkozás nevére kéri a vendég a számlát.

A számla, az egyszerűsített számla és a nyugta is egy szigorú számadás alá vont bizonylat, ami adóigazgatási azonosításra alkalmas.

 

 

A számla tartalmazza:

a számla sorszámát,

a számla kibocsátásának dátumát,

az eladó nevét, címét és adószámát

a vevő nevét, címét, illetve , ha a vevő adófizetésre kötelezett, akkor az adó számát is,

a teljesítés időpontját,

az értékesített áru vagy szolgáltatás pontos megnevezését,

a termék , a szolgáltatás mennyiségét és mennyiségi egységét,

a termék adó nélküli egységárát,

a termék, szolgáltatás adó nélkül számított ellenértékét,

a felszámított adó százalékos mértékét,

az áthárított adó összegét ÁFA kulcsonként és összesen,

a számla végösszegét,

a fizetés módját és határidejét.

Előfordul, hogy a vendég a fogyasztásról egyszerűsített számlát kér.

Az egyszerűsített számla az adóigazgatási azonosításra alkalmas bármely papír alapú vagy elektronikus formában kibocsátott bizonylat. Ennek tartalmaznia kell:

a számla sorszámát,

a számla kibocsátásának keltét,

a termékértékesítést teljesítő vagy a szolgáltatást nyújtó adóalany nevét,címét és adószámát,

a termék megnevezését,

a termék mennyiségi egységét és mennyiségét,

a bruttó ÁFA kulcsot,

a termék, a szolgáltatás adóval együtt számított egységárát,

a termék, a szolgáltatás adóval együtt számított ellenértékét.

A nyugta a legegyszerűbb bizonylat, ami csak a nyugta kibocsátó nevét, a dátumot, az ellenérték összegét és a bizonylat sorszámát tartalmazza.

Ma már szinte minden vendéglátó vállalkozásnál pénztárgépet használnak a nyugta adására is. Ez csak az adóhatóság által jóváhagyott típus lehet, amelyben a forgalom nyilvántartására megfelelő memória van. Ugyanis az Nemzeti Adó-és Vámhivatal ennek alapján ellenőriz.

Pénztárgép 

 


Pénztárgép
Előfordul, hogy saját névre vagy egy vállalkozás nevére kéri a vendég a számlát.
iDevice ikon Kérdések

Mi a szerepe és jelentősége a vendéglátásban a gépeknek?

Sorolja fel a söntéspultban használatos gépeket!

Miért kell a felszerelések mennyiségét is leellenőrizni műszakba álláskor?

A zavartalan  kávéfőzéshez milyen képeket, felszereléseket kell ellenőriznie?

Mi az Ön  feladata, ha reggel a műszakba álláskor azt tapasztalja, hogy egy üveg vodka, három üveg sör és két üveg pezsgő a padozaton szét van törve ?

Mit nevezünk váltópénznek és mi a szerepe?

Milyen bizonylatokkal találkozik a pultban a szálláshelyi vendéglátó?

Mi a különbség a nyugta és a számla között?

Ki ellenőrzi a vendéglátó vállalkozásoknál a nyugtaadási kötelezettséget?