Családi ünnepek

Az emberiség kezdete óta jellemző, hogy a közösségek megünnepelték a jeles alkalmakat és lakomákkal, áldomásokkal köszöntötték a nem mindennapi eseményeket. Ezeknek a családi ünnepeknek mindig van nemzeti, helyi jellege, de nem egyszer előfordul nemzetközi vonás is.

A keresztelő utáni ebéd. Ez a rendezvény leg inkább az egyházakhoz közel álló, vallási szokások tisztelői által szervezett olyan társas összejövetel, ahol a szülők és a keresztszülők templomi szertartás során is vállalják, hogy az új „jövevényt” az egyház vallásának és szokásainak szellemében nevelik. Ennek időpontja általában a mise utáni étkezés, ami ebéd, de akár vacsora is lehet. Természetesen nemcsak a szülők és keresztszülők szoktak ezen a rendezvényen részt venni, hanem a nagyszülők, a barátok és a rokonok is. Ilyenkor az ételek inkább könnyű, nem túl zsíros húsokból, idényjellegű zöldségfélékből állnak és gyakran ajánlunk különleges befejező fogást, különleges tortát a menüsorba. A terítéshez pasztellszínű abroszok kerülnek az asztalra, a virágdísz is aprószirmú, pasztellszínű legyen.

Az elsőáldozás annak az eseménynek az ünnepe, hogy a fiatal, 8-12 éves körüli ifjú először veszi magához az oltárszentséget. Először kapja Isten testét és vérét a templomban.  A katolikus egyház szokásai alapján erre az eseményre mindig tavasszal kerül sor, ezért az ételek összeállításánál és ajánlásánál nagy hangsúlyt kapnak a primőr áruk, a friss tavaszi alapanyagok. Mivel ezen az eseményen is a szülők, a keresztszülők, a nagyszülők és a közeli rokonok is részt szoktak venni, célszerű úgy összeállítani a menüsort, hogy minden korosztály találjon kedvére valót. Az asztalra kerülő abrosz színe itt is világos, pasztellszínű legyen és a virágdísz is apró fejű virágokból álljon.

A bérmálás szintén a katolikus és görög-keleti valláshoz kapcsolódó egyházi esemény. A megkeresztelt és első áldozáson túl lévő fiatal a hívők közössége előtt megerősíti hitvallását a templomban. A református vallásban ezt konfirmációnak nevezik. A konfirmáció napja általában a húsvétot megelőző hétvége.  Mivel ez az esemény is tavasszal szokott lenni, ezért az ételek és a terítési szokások megegyeznek az első áldozáskor jellemzőkkel.

A ballagás a végzős diákok ünnepélyes búcsúja az iskolájuktól. Ez elsősorban a középiskolás diákok ünnepe, de napjainkban divat az általános iskolából való elbúcsúzást is ünnepelni. Sok család nem otthoni körülmények között ünnepli ezt az eseményt, hanem a kényelem és a létszám miatt egy-egy vendéglátó üzlet dolgozóira bízzák az ünnepi étel elkészítését. A vendéglátósoknak ilyenkor a menü összeállításában elsősorban a megrendelő vendég kívánságait kell figyelembe venni, de jó, ha ajánlunk az évszakhoz igazodó, könnyen emészthető, egészséges, korszerű ételeket is. A terítésnél gondoskodjunk előre a nagyméretű vázákról, amibe a ballagó diák virágjai kerülnek majd. Az italsorba szoktak kínálni, ajánlani pezsgőt is.

A diploma megszerzése utáni ünneplés eseménye is hasonló a ballagási ceremóniához, ezért az ott tanultakat kell figyelembe venni az ünnepi étkezés összeállításánál.

Eljegyzés alkalmából gyakran tartanak rendezvényt a vendéglátó üzletekben. Ez egy olyan családi esemény, amikor a házasulandók ünnepélyes keretek között megígérik, hogy majd házasságot kötnek. Itt nemcsak az ifjú jegyespár, hanem a szülők és a szűkebb rokonság is jelen van, együtt ünnepelnek. Az ételsor ajánlásánál fontos szempont az idényszerűség, a szezonalitás és az ünnepélyesség. Vigyázzunk arra, hogy ne legyen színvonalasabb az eljegyzési menü az esküvőitől, de legyen ünnepélyes, és nyújtson maradandó emléket a résztvevők számára.

Az esküvő az a családi és hivatali esemény, amikor az ifjú pár esküvel is megerősíti fogadalmát, hogy jóban-rosszban hűségesek maradnak egymáshoz, kitartanak egymás mellett holtomiglan-holtodiglan. Ez a fogadalom egyházi - és polgári szertartás során is megerősíthető és ezt követően kerül sor a mulatságra. Napjainkban a lakodalmi mulatság egyik leggyakoribb rendezvény lett. Az ételek megválasztásánál alapvetően a tradicionális magyar ételek kerülnek felszolgálásra, és mivel több korosztály  van együtt törekedjünk a megrendelő kívánságait figyelembe venni. Az étkezés fontos eleme az esküvői torta. Az esküvő rendezvények leggyakrabban vacsoraidőben zajlanak, gyakran hajnalig tartanak, ilyenkor éjfél után, újabb ételeket, általában hidegtálakat, sülteket kínálnak a mulatozó vendégeknek. A terítésben a fehér szín domináljon, az asztalra kerülhetnek egyéb díszek, (gyertyatartó, szép hajtogatott szalvéták is), de fődísz a váza legyen, amibe az esküvő csokor kerül. Napjainkban divatos a szülőket is virággal köszönteni, ezért ennek vízbehelyezéséről se feledkezzünk meg.

Esküvői díszasztal

 

Általánosan elterjedt szokás, hogy a házasságkötések évfordulóit megünneplik a vendégek. Leggyakrabban ezüst, legritkábban aranylakodalomra szerveznek ültetéses rendezvényt. Az ezüstlakodalommal a 25 éves, az aranylakodalommal az 50 éves házassági évfordulót ünnepeljük. Az ételek ajánlásánál elsősorban az ünnepelt pár korához kell igazodni, de figyeljünk arra is, hogy a gyermekek és rokonok is együtt ünnepelnek.