A HACCP-rendszer vonatkozó részei és a higiéniai alapszabályok

A vendéglátás a szíves látás örömét is kifejező szó. A vendéglátó szakemberek ételeket készítenek és szolgálnak fel a vendégeknek. Az ételkészítésnek hagyománya van, specifikumát az elvégzett folyamatok, a felhasznált nyersanyagok, az emberi tényezők, a fantázia és a kreativitás jelentik.
Az élelmiszerek, ételek biztosítják az ember fizikai és szellemi tevékenységéhez szükséges energiát, és azokat az anyagokat, amelyek hozzájárulnak az emberi test felépítéséhez és a szervezet zavartalan működéséhez. A megfelelően elkészített ételek kedvező érzékszervi tulajdonságaik révén élményt, élvezeti értéket jelentenek a fogyasztónak. Mivel az ételek elfogyasztásával hatást gyakorolunk az emberi szervezet működésére nagy jelentősége, van annak, hogy ne okozzon fogyasztójának semmiféle káros hatást, ártalmat. A fogyasztók védelme az élelmiszerek okozta ártalmakkal szemben egyidős az emberiséggel. A történelmi fejlődés korai szakaszában a fő kérdést az, jelentette, hogy mi tekinthető és mi nem ehető élelmiszernek. Rá kellett jönni arra, hogy az egyes nyersanyagokat milyen módon lehet fogyasztásra alkalmassá tenni.
Azok, akik ételeket készítenek mások számára nagy felelősséget, vállalnak magukra az élelmiszerek sajátos jellege miatt. Az ételkészítéssel, tárolással, felhasználással kapcsolatos ismeretek hiánya és azok figyelmen kívül hagyása miatt az élelmiszerek fogyasztását világszerte kisebb nagyobb megbetegedések, járványok kísérték és kísérik jelenleg is. A járványos megbetegedések olykor egész országrészeket érintettek és ezek kihalásához vezettek. Emiatt szabályokat hoztak az élelmiszerek készítésével és forgalomba hozatalával kapcsolatban, amely egyidős az emberiség szervezett társadalmi formába való létezésével.
Az előírások részben vallási részben tudományos megfigyeléseken, tapasztalatokon alapultak. Ma is gyakran a halállal végződő megbetegedések legfőbb oka a fertőzött ivóvíz fogyasztása és a megfelelő étel készítési és higiénés feltételek hiánya. A közegészségügyi és élelmiszerhigiéniai ismeretek növekedésével egyre biztonságosabbá vált az ételkészítés.
 
Nem elegendő csak a felhasznált nyersanyagok minőségével, az ételkészítés technológiájával foglalkozni, hanem meg kell vizsgálni minden olyan körülményt, amelynek bármilyen hatása lehet az elkészített étel biztonságára.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének és az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének élelmiszer biztonsággal foglalkozó bizottsága megállapította, hogy a szennyezett élelmiszerek, ételek, okozta megbetegedések:

-   a leggyakoribb megbetegedések okozói,

-   a második leggyakoribb halálokot jelentik,

Ezért egyre inkább előkerülnek azok a módszerek, eljárások, amelyeknek alkalmazásával növelhető az élelmiszer- ellátás biztonsága. Ebben a programban kiemelkedő szerepet kapott a HACCP rendszer bevezetése.